Především o Silvestrech produkovala horská střediska pravidelně obrovské množství odpadu. V současné situaci mají být hotely a penziony podle vládního nařízení zavřené, nicméně nelze říct, že by produkce odpadu kvůli tomu dramaticky klesla. "Ubytovací zařízení jsou sice ze zákona „zavřená“, ale i tak byly hory přes svátky plné turistů. Produkce odpadu byla mírně menší než v předchozích letech, ale rozhodně to neodpovídalo kapacitě zavřených ubytovacích zařízení," poukázal na skutečný stav Jiří Ticháček.

Je to už tradiční kolorit. Popeláři tráví vánoční svátky a Nový rok vyvážením přeplněných popelnic a kontejnerů. "Je to už součástí naší práce. Když si ostatní pochutnávají na bramborovém salátu, my pracujeme. Bez ohledu na svátek, sobotu nebo neděli. Pracujeme nepřetržitě, a to i na Štědrý den nebo Nový rok. Chtěl bych našim zaměstnancům tímto velmi poděkovat za jejich profesionální přístup," ocenil Ticháček své podřízené.

Ve Špindlerově Mlýně se převrátil popelářský vůz.
Kuriózní nehoda popelářského vozu. Ve Špindlerově Mlýně ho museli vyprošťovat

Popeláři z Transportu Trutnov vyráží do hor pro odpad pravidelně každý týden. Do jejich svozové oblasti patří všechna horská střediska od Špindlerova Mlýna a Vrchlabí, přes Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Malou Úpu, až po Žacléř.

"Z pohledu svozu odpadu je složitá lokalita Špindlerova Mlýna, kde je pohyb nákladních vozidel, zejména v zimním období, velmi náročný. Obecně svoz odpadu z horských oblastí vyžaduje vysokou profesionalitu řidičů a maximální součinnost se správcem komunikací," vysvětlil Ticháček.

Přes vánoční svátky se hromadí v kontejnerech na tříděný odpad velké množství obalových materiálů, přeplněné bývají také nádoby s komunálním odpadem. "Celková produkce odpadu v tomto období je minimálně o 50 procent větší než obvykle," vypočítal šéf svozové firmy.

Podle Jiřího Ticháčka se celková produkce odpadu postupně stále zvyšuje. Souvisí to logicky se spotřebou. "Je pozitivní, že roste poměr vytříděných odpadů. V Evropě patří ČR mezi země s nejvyšším procentem vytříděných odpadů na obyvatele. Lidé dnes více přemýšlí o tom, co kam vyhodí. Uvědomují si odpovědnost za vlastní odpady. Přístup je jiný než před třiceti lety. Ale samozřejmě ten proces je nekonečný, stále běží a je pořád co zlepšovat," popsal situaci ředitel Transportu Trutnov.

Vánoční svátky znamenají pro popeláře nejvytíženější období v roce. Obzvláště na horách je to pořádná fuška.
FOTO: Vánoce a Silvestr daly popelářům zabrat. Na horách dolují odpadky ze sněhu

Trutnov ročně vyprodukuje 7 tisíc tun odpadů

Přímo v Trutnově sváží popeláři zhruba 6000 nádob na komunální odpad, 1500 nádob na bioodpad a 600 kontejnerů na tříděný odpad. Roční produkce odpadů jenom z Trutnova dosahuje kolem 7 tisíc tun.

"S vedením města se v tomto roce začneme bavit o optimalizaci stávajícího systému svozu odpadu. Máme zpracovaný projekt, jehož podstatou je postupné omezování skládkování odpadů a růst produkce tříděných odpadů," řekl Deníku Jiří Ticháček, ředitel firmy Transport Trutnov.

Vánoční stromky bude firma svážet v Trutnově každou sobotu v průběhu ledna. "Prakticky projíždíme všechny lokality Trutnova. Lidé nám usnadní práci, když budou stromky odkládat na stanoviště kontejnerů pro tříděný odpad," uvedl Ticháček.