VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anděl: Čas v klášteře je nejkrásnějším obdobím mého života

Hostinné - V dalším díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Tomáše Anděla, ředitele Františkánského kláštera Hostinné.

26.1.2013
SDÍLEJ:

Tomáš AndělFoto: Vladimíra Junková

Kdy jste se začal zajímat o historii?
Já měl vlastně takové štěstí v neštěstí, že mě jako malého vychovávala babička. Moji rodiče vedli obchod a trávili v něm celé dny. Babička bydlela v Hradební ulici v Hostinném a to je ulice v centru historického města. Spolu s kamarády jsem se potloukal po starých domech, jejich půdách a sklepeních, a tím pádem jsem se potkával s různými starými věcmi. Vždycky mě zajímalo, kdo ty věci vyrobil, odkud pocházejí, komu patřily. Tohle staré haraburdí jsem pak nosil domů a babička mě s tím nikdy nevyhodila. Tento impuls ke shromažďování věcí jsem patrně zdědil po svém strýčkovi, který byl velice zapálený do sběratelství, ať už to byly známky nebo mušle. Jeho příklad mě poučil v tom, že se nedá sbírat úplně všechno. Zaměřil jsem se tedy na sbírání věcí, které se týkají Hostinného. Jednou se mi do ruky dostaly staré pohlednice města a rozhodl jsem se je společně s fotografiemi shromažďovat. Rodiče můj zájem o historii vždy podporovali.

Jak jste se dostal k práci v městském muzeu v Hostinném?
V roce 1995 jsem dostal nabídku jít pracovat na městský úřad. Rozhodl jsem se, že nastoupím až v momentě, kdy jsem zjistil, že na radnici začíná vznikat malé městské muzeum. To tenkrát začal dělat pan Zdeněk Pilous. Můj zájem o historii města byl v té době už obrovský. Nejen, že jsem sbíral fotografie, pohlednice a různé předměty, ale sestavoval jsem si vlastní archiv dějiny města. Obcházel jsem starousedlíky a sbíral jejich vzpomínky. V té době jsem dokonce ještě zachytil lidi, kteří se narodili před rokem 1918, což dnes už není možné. Jednoho po druhém jsem je obcházel a zpovídal. Zajímaly mě jejich osobní osudy. Všechny tyto materiály se pak využily při přípravě expozice muzea, které bylo dokončeno v roce 1998. Exponátů ovšem dále přibývalo a na radnici už nebylo místo, kam je umístit. Mezitím jsem se zapojil do práce Komise pro regeneraci města Hostinné. Začali jsme opravovat různé drobné památky a došlo i na větší objekty. Ve finále jsme se dostali až k františkánskému klášteru, který byl zchátralý a nevyužívaný. Dlouze se ve městě hovořilo o tom, jestli má cenu klášter opravovat nebo ne. Nakonec se před třemi lety podařilo získat zajímavou dotaci z Evropské unie a bylo rozhodnuto, že se klášter stane novým sídlem městského muzea a knihovny. Podařilo se tak zachovat jedinou stavbu Wolfganga Dientzenhofera v Čechách.

Jak rozsáhlá je sbírka o Hostinném?
Podařilo se mi poměrně slušně zmapovat celé dějiny města, celých 750 let od kolonizace až po 50. léta. Jak písemně, tak fotograficky. První část expozice o Hostinném je už umístěna v novém muzeu v klášteře. Tu jsme nainstalovali už během prvních šesti týdnů po opravě budovy.

Co je nyní obsahem vaší práce v klášteře?
Zodpovídám jak za činnost muzea, tak knihovny. Zároveň se starám o organizaci různých kulturních akcí, především historických výstav.

Co se v opraveném klášteře událo?
Loni jsme začali s výstavou Z archivu města Hostinného. Hostinné má totiž nejstarší dochovaný archiv historických listin na okrese Trutnov. Ta úplně nejstarší pochází z roku 1377. Dále jsme tu měli výstavu, kde se porovnával život města Hostinného s jeho partnerským německým městem Bensheimem v období let 1918–1938. Výstavu si zde uspořádala i ZUŠ Hostinné nebo RIAPS. Probíhají tu i přednášky nejrůznějšího druhu. Část programu tradiční Porciunkule byla také umístěna v klášteře. Ač se na to často zapomíná, tak Porciunkule je slavnost, kterou do města františkáni přivedli. Byla tu také mše, která zde byla františkány sloužena naposledy v roce 1949. Vyvrcholením sezóny pak byl advent, kdy se tu uskutečnil vánoční jarmark. Také byla uspořádána výstava betlémů, vánočních pohlednic a ozdob, která trvá do konce ledna tohoto roku. Klášter byl v loňském roce ohodnocen cenou Stavba roku a získal navíc i cenu veřejnosti. Počet návštěvníků lze nyní již počítat na tisíce.

Jaké máte s klášterem plány do budoucna?
Pro příští rok připravujeme druhou část expozice města. Nyní končíme 18. stoletím. Druhá část bude končit rokem 1948. Připravuji také novou výstavu Hostinné na starých fotografiích. Plánujme výstavy výtvarných prací z místních škol. V polovině března chystáme velikonoční jarmark a na léto přemýšlíme o nové akci, která by se mohla jmenovat Hostinské kulturní léto. Jednalo by se o pravidelné víkendové akce, kdy by se tu střídal program divadelní s hudebním nejrůznějších druhů. Můj kolega Matěj Hanč už pracuje na podrobnějším programu. Vše by probíhalo v rajském dvoře. Chceme, aby klášter žil.

Jsou nějaké předměty, které se vám nedaří získat do expozice?
Městské muzeum mělo za první republiky bohatý sbírkový fond. Po roce 1966, když bylo muzeum zrušeno, přišlo o celou řadu historicky cenných předmětů. Část jich byla převezena do Trutnova, část do Vrchlabí a velká část zničena a rozkradena. Nám se podařilo zpátky získat velké množství předmětů z Trutnova, ovšem celá řada věcí, které bezpochyby pocházejí z Hostinného, se nalézá ve Vrchlabí. Velice rád bych tyto předměty viděl zpátky v Hostinném.

Najdete v pestrém životě ještě nějaký čas na další koníčky?
Čas je to nejhorší, s čím se potýkám. Trávím téměř veškerý čas tady v muzeu, ale musím říct, že je to nejkrásnější období, které ve svém životě prožívám. Město Hostinné je můj domov. Vždycky když odsud odjíždím, cítím, že jinde už to není ono. Vždy když jsem někde pryč, už se mi stýská po exponátech. Když se vracím a vidím kopečky, údolí Labe a stráně, tak už vím, že jsem doma a šťastný.

Curriculum vitae

Tomáš Anděl se narodil 14. května 1968 ve Vrchlabí. Vyrůstal v Hostinném, kde také později navštěvoval základní školu. Dále pokračoval ve studiu na gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem. Snažil se poté dostat na vysokou školu. To se nepodařilo kvůli tomu, že mu emigrovala sestřenice do Vídně, jejíž rodina byla kvůli podpisu Charty 77 v republice nežádoucí. Nastoupil tedy jako úředník v Krkonošských papírnách Hostinné. Od roku 1995 pracuje ve službách města Hostinné.

Vladimíra Junková

Autor: Redakce

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 14 000 Kč

Střihači textilu, kůží a podobných materiálů STŘIHAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Dvousměnný provoz (ranní směna: 06:00 - 13:45, odpolední směna: 14:00 - 21:45), , Pro maminky s dětmi nabízíme upravenou pracovní dobu na ranní směnu od 7:00 do 15:00 (40 h/týden)., Úkolová mzda - bližší informace poskytneme u nás ve výrobně. , , Nabízíme příplatek za odpolední směnu 5 Kč/hod a 15% odměnu z hrubé mzdy., , fyzicky náročnější práce (práce převážně ve stoje), , kontakt: e-mailem, telefonicky od 8.00 do 15.00 hod., osobně po tel. domluvě. Pracoviště: Nelly s.r.o., 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Krausová, +420 732 847 644.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE , PRODEJ PŘÍVĚSNÝCH VOZÍKŮ A NÁHRADNÍCH DÍLŮ PRO PŘÍVĚSY , - FAKTURACE A VEDENÍ SKLADOVÉ EVIDENCE NA PC , - BALENÍ, EXPEDICE A FAKTURACE DROBNÝCH DÍLŮ ZÁKAZNÍKŮM NA DOBÍRKU , - POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ ZÁKAZNÍKŮM, ZASÍLÁNÍ CENOVÝCH NABÍDEK, - PRÁCE NA PC: ÚČETNÍ PROGRAM POHODA, MZDA: 18.000 - 22.000,- , Prac. doba od 7.30 - 16.00 hod. Po - Pá.. Pracoviště: Sacher-přívěsy s.r.o. - pracoviště, Palackého, č.p. 608, 542 32 Úpice. Informace: Richard Sacher, +420 603 272 821.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 35 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONSTRUKTÉR, Požadavky: SŠ/VŠ technického směru, praxe v konstrukci, znalost některého 3D systému výhodou, nejlépe Inventor, Auto Cad podmínkou, spolehlivost, pečlivost a samostatnost při návrhu a konstrukci strojních celků, Výše mzdy v závislosti na zkušenostech a praxi., Životopis spolu s fotografií zasílejte na uvedený e-mail. Vybraní kandidáti budou zváni k výběrovému řízení. , - 5 týdnů dovolené, výkonnostní prémie, závodní stravování. Pracoviště: Milcom a.s.- pracoviště, Hradecká, č.p. 1452, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Petra Gultová, +420 499 320 282.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU (MAN SKLÁPĚČ) - STROJNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP: C, CE - profesní průkaz strojník - strojní průkaz, , práce v okresech SM, JC, TU, , kontakt: osobně (od 8.00 do 17.00 hod.), e-mailem, telefonicky (od 8.00 do 17.00 hod.). Pracoviště: Setter, a.s., 512 35 Čistá u Horek. Informace: Kratochvíl, +420 603 234 453.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Havárie osobního automobilu u Dívčích lávek ve Špindlerově Mlýně.
6

Řidič auta, které na Dívčích lávkách sjelo ze srázu, byl opilý

Mexická fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
13

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Recidivista na svobodě dlouho nebyl. Za nové krádeže mu hrozí další vězení

Trutnov - Šestadvacetiletý zloděj vykrádal obchody, domy a chaty. Na konci minulého týdne ho však zatkli kriminalisté a soudce ho následně poslal do vazby.

Okamurova SPD zaplatí 100 tisíc pokuty, hnutí spáchalo hned čtyři přestupky

Trutnov - Politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) předsedy Tomia Okamury musí zaplatit stotisícovou pokutu. Uložil ji Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran za spáchání celkem čtyř přestupků ve volebních kampaních. 

Švece zastřelili, když se snažil s dětmi prchnout z města, připomněl starosta

Trutnov - Nejen rakouští a pruští vojáci zemřeli 27. června 1866 ve slavné Bitvě u Trutnova. Obětmi krvavého a krutého incidentu bylo i několik civilistů. Při sobotní připomínce 152. výročí rakousko-pruského konfliktu to prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec. 

Důlní expozice zatraktivnila prohlídky. Návštěvnost stoupá

Jívka - Třetí návštěvnickou sezonu odstartovali v květnu v Dole Bohumír u Jívky. Návštěvníci nevšední kulturní památky se mohou těšit na řadu novinek. Důlní prostory, jejichž atraktivitu už dostatečně zvyšuje třeba adrenalinový výstup větrací šachtou po žebřících, oživily nové audiovizuální prvky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT