VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anděl: Čas v klášteře je nejkrásnějším obdobím mého života

Hostinné - V dalším díle našeho seriálu jsme vyzpovídali Tomáše Anděla, ředitele Františkánského kláštera Hostinné.

26.1.2013
SDÍLEJ:

Tomáš AndělFoto: Vladimíra Junková

Kdy jste se začal zajímat o historii?
Já měl vlastně takové štěstí v neštěstí, že mě jako malého vychovávala babička. Moji rodiče vedli obchod a trávili v něm celé dny. Babička bydlela v Hradební ulici v Hostinném a to je ulice v centru historického města. Spolu s kamarády jsem se potloukal po starých domech, jejich půdách a sklepeních, a tím pádem jsem se potkával s různými starými věcmi. Vždycky mě zajímalo, kdo ty věci vyrobil, odkud pocházejí, komu patřily. Tohle staré haraburdí jsem pak nosil domů a babička mě s tím nikdy nevyhodila. Tento impuls ke shromažďování věcí jsem patrně zdědil po svém strýčkovi, který byl velice zapálený do sběratelství, ať už to byly známky nebo mušle. Jeho příklad mě poučil v tom, že se nedá sbírat úplně všechno. Zaměřil jsem se tedy na sbírání věcí, které se týkají Hostinného. Jednou se mi do ruky dostaly staré pohlednice města a rozhodl jsem se je společně s fotografiemi shromažďovat. Rodiče můj zájem o historii vždy podporovali.

Jak jste se dostal k práci v městském muzeu v Hostinném?
V roce 1995 jsem dostal nabídku jít pracovat na městský úřad. Rozhodl jsem se, že nastoupím až v momentě, kdy jsem zjistil, že na radnici začíná vznikat malé městské muzeum. To tenkrát začal dělat pan Zdeněk Pilous. Můj zájem o historii města byl v té době už obrovský. Nejen, že jsem sbíral fotografie, pohlednice a různé předměty, ale sestavoval jsem si vlastní archiv dějiny města. Obcházel jsem starousedlíky a sbíral jejich vzpomínky. V té době jsem dokonce ještě zachytil lidi, kteří se narodili před rokem 1918, což dnes už není možné. Jednoho po druhém jsem je obcházel a zpovídal. Zajímaly mě jejich osobní osudy. Všechny tyto materiály se pak využily při přípravě expozice muzea, které bylo dokončeno v roce 1998. Exponátů ovšem dále přibývalo a na radnici už nebylo místo, kam je umístit. Mezitím jsem se zapojil do práce Komise pro regeneraci města Hostinné. Začali jsme opravovat různé drobné památky a došlo i na větší objekty. Ve finále jsme se dostali až k františkánskému klášteru, který byl zchátralý a nevyužívaný. Dlouze se ve městě hovořilo o tom, jestli má cenu klášter opravovat nebo ne. Nakonec se před třemi lety podařilo získat zajímavou dotaci z Evropské unie a bylo rozhodnuto, že se klášter stane novým sídlem městského muzea a knihovny. Podařilo se tak zachovat jedinou stavbu Wolfganga Dientzenhofera v Čechách.

Jak rozsáhlá je sbírka o Hostinném?
Podařilo se mi poměrně slušně zmapovat celé dějiny města, celých 750 let od kolonizace až po 50. léta. Jak písemně, tak fotograficky. První část expozice o Hostinném je už umístěna v novém muzeu v klášteře. Tu jsme nainstalovali už během prvních šesti týdnů po opravě budovy.

Co je nyní obsahem vaší práce v klášteře?
Zodpovídám jak za činnost muzea, tak knihovny. Zároveň se starám o organizaci různých kulturních akcí, především historických výstav.

Co se v opraveném klášteře událo?
Loni jsme začali s výstavou Z archivu města Hostinného. Hostinné má totiž nejstarší dochovaný archiv historických listin na okrese Trutnov. Ta úplně nejstarší pochází z roku 1377. Dále jsme tu měli výstavu, kde se porovnával život města Hostinného s jeho partnerským německým městem Bensheimem v období let 1918–1938. Výstavu si zde uspořádala i ZUŠ Hostinné nebo RIAPS. Probíhají tu i přednášky nejrůznějšího druhu. Část programu tradiční Porciunkule byla také umístěna v klášteře. Ač se na to často zapomíná, tak Porciunkule je slavnost, kterou do města františkáni přivedli. Byla tu také mše, která zde byla františkány sloužena naposledy v roce 1949. Vyvrcholením sezóny pak byl advent, kdy se tu uskutečnil vánoční jarmark. Také byla uspořádána výstava betlémů, vánočních pohlednic a ozdob, která trvá do konce ledna tohoto roku. Klášter byl v loňském roce ohodnocen cenou Stavba roku a získal navíc i cenu veřejnosti. Počet návštěvníků lze nyní již počítat na tisíce.

Jaké máte s klášterem plány do budoucna?
Pro příští rok připravujeme druhou část expozice města. Nyní končíme 18. stoletím. Druhá část bude končit rokem 1948. Připravuji také novou výstavu Hostinné na starých fotografiích. Plánujme výstavy výtvarných prací z místních škol. V polovině března chystáme velikonoční jarmark a na léto přemýšlíme o nové akci, která by se mohla jmenovat Hostinské kulturní léto. Jednalo by se o pravidelné víkendové akce, kdy by se tu střídal program divadelní s hudebním nejrůznějších druhů. Můj kolega Matěj Hanč už pracuje na podrobnějším programu. Vše by probíhalo v rajském dvoře. Chceme, aby klášter žil.

Jsou nějaké předměty, které se vám nedaří získat do expozice?
Městské muzeum mělo za první republiky bohatý sbírkový fond. Po roce 1966, když bylo muzeum zrušeno, přišlo o celou řadu historicky cenných předmětů. Část jich byla převezena do Trutnova, část do Vrchlabí a velká část zničena a rozkradena. Nám se podařilo zpátky získat velké množství předmětů z Trutnova, ovšem celá řada věcí, které bezpochyby pocházejí z Hostinného, se nalézá ve Vrchlabí. Velice rád bych tyto předměty viděl zpátky v Hostinném.

Najdete v pestrém životě ještě nějaký čas na další koníčky?
Čas je to nejhorší, s čím se potýkám. Trávím téměř veškerý čas tady v muzeu, ale musím říct, že je to nejkrásnější období, které ve svém životě prožívám. Město Hostinné je můj domov. Vždycky když odsud odjíždím, cítím, že jinde už to není ono. Vždy když jsem někde pryč, už se mi stýská po exponátech. Když se vracím a vidím kopečky, údolí Labe a stráně, tak už vím, že jsem doma a šťastný.

Curriculum vitae

Tomáš Anděl se narodil 14. května 1968 ve Vrchlabí. Vyrůstal v Hostinném, kde také později navštěvoval základní školu. Dále pokračoval ve studiu na gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem. Snažil se poté dostat na vysokou školu. To se nepodařilo kvůli tomu, že mu emigrovala sestřenice do Vídně, jejíž rodina byla kvůli podpisu Charty 77 v republice nežádoucí. Nastoupil tedy jako úředník v Krkonošských papírnách Hostinné. Od roku 1995 pracuje ve službách města Hostinné.

Vladimíra Junková

Autor: Redakce

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník ve stavebnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: POMOCNÝ DĚLNÍK VE STAVEBNICTVÍ - jedná se o práci na stavebních zakázkách zejména v regionu Krkonoš. V případě stavební zakázky v jiné lokalitě zajistíme dopravu, příp. ubytování. Pracoviště: H&h develop group s.r.o., Lánovská, č.p. 633, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Mykhaylo Chepka, +420 773 076 991. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Pracovník - ce úklidové práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍK - CE - úklidové práce, místo výkonu : okres Trutnov. Pracoviště: Kalin, spol. s r.o.- kontakt, Nový svět, č.p. 331, 542 24 Svoboda nad Úpou. Informace: Kalyn, +420 608 849 648. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: STAVEBNÍ DĚLNÍK - pomocné stavební práce, Pracoviště : Pec pod Sněžkou, Trutnov, Špindlerův Mlýn. Pracoviště: Kalin, spol. s r.o.- kontakt, Nový svět, č.p. 331, 542 24 Svoboda nad Úpou. Informace: Kalyn, +420 608 849 648. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 14 000 Kč Slévači Dělník - slévač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK - SLÉVAČ - práce se sbíjecím kladivem, bourání forem, čištění a otryskávání odlitků, další pomocné práce ve slévárně, fyzicky náročná práce, osobní i tel. kontakt možný Po - Pá od 8.00 - 16.00 hod.. Pracoviště: H v h spol. s r.o., 543 71 Hostinné. Informace: Vladana Vajsová, +420 777 570 393.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ponocný a oblíbená ladovská zima v Muzeu Podkrkonoší.
15

Ponocný a oblíbená ladovská zima v Muzeu Podkrkonoší

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto.

Už ve středu bude Česko zpívat koledy s Deníkem

Kopta měl ve Sněženkách dubléra z Vrchlabí, ve StarDance obdivuje Tomicovou

Špindlerův Mlýn - Slavná role Radka Převrátila v kultovním filmu Sněženky a machři dává tušit, jaký je herec Václav Kopta frajer na lyžích. Kde tkví pravda, to prozrazuje v rozhovoru pro Deník. Mluví v něm o zážitcích z divokého natáčení Sněženek, nezapomenutelných dětských táborech na Richtrových boudách, neoblíbeném vedoucím Čtvrtníčkovi, líbání dívek z NDR, ale také o taneční show České televize StarDance, ze které ho vyřadilo zranění.

S autem narazil v noci do domu a zmizel

Lampertice - Útěky od dopravních nehod nejsou v poslední době ničím výjimečným. Další řidič opustil po karambolu své auto v Lamperticích.

Takhle chceme k hokeji přistupovat, říká obránce Vašíček

Vrchlabí - Sobotní duel se Sokolovem nabídl velmi kvalitní partii, ve které dominovali oba brankáři. Konečný výsledek 1:0 pak zápasu zajistil svou čtvrtou trefou v ročníku obránce s bohatými extraligovými zkušenostmi Jiří Vašíček. Jak sedmatřicetiletý bek utkání viděl?

Vánoce v Krkonoších? Téměř vyprodáno!

Pec pod Sněžkou - Kdo by snad chtěl ještě teď, na poslední chvíli sehnat vánoční pobyt v nejnavštěvovanějších českých horách, je téměř bez šance. Drtivá většina hotelů, pensionů a chat má totiž plno, bez ohledu na (zatím chybějící) sníh i (vyšší) ceny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT