Zdroj: Youtube

"Opravdu jsme i spolu s kolegy z CTRA a Amatérské meteorologické společnosti spekulovali o tom, že mohlo dojít ke kontaktu se zemí, pak by to bylo tornádo. Nicméně průzkum škod z jejich strany i od kolegů z Amatérské meteorologické společnosti nepřinesl žádné potvrzení, že by ke kontaktu došlo (žádné škody, nic podezřelého). Závěr tedy je, že se tornádo potvrdit nepodařilo," uvedl Martin Adamovský z Konvektivní skupiny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Jediné potvrzené tornádo máme z neděle jižně od Chlumce nad Cidlinou, kde ke kontaktu tromby se zemí došlo. Jednalo se tam o slabé tornádo. Kontakt byl jen letmý, došlo k němu na poli, takže to bylo bez škod," dodal Adamovský.

Organizace Czech Thunderstorm Research Association sobotní jev popsala takto: "V sobotu večer, mezi 20.25 až 20.30, procházela Trutnovskem přeháňka, jež dle zaznamenaných záběrů, které se objevily na Facebooku, vykazovala v oblasti východně až jihovýchodně od Trutnova rotující spodní část základny a rapidního updraftu (vzestupný proud), jež chvílemi vytvářel víry. V jednu chvíli se v oblasti "vírů" vytvořil nízký rotující vertikální sloupec, který dle odhadu postupoval směrem k severu až severozápadu. Předpovědní model GFS v blízkosti této oblasti předpovídal i zvýšenou helicitu, která by právě rotaci vzestupného proudu mohla utvrdit. Je tak pravděpodobné, že se mohlo jednat o slabší chvilkové tornádo. Více informací by měl přinést terénní průzkum."