Všude to vonělo trdelníky, sýry nebo klobáskami a nechyběly ani tradiční svařák nebo teplá medovina.

Nabídka výrobků byla opravdu široká, jen namátkou: keramika, koláče, frgály, chňapky, kamenina, dřevěné výrobky, svíčky, výrobky z pedigu a patchwork, čepice, bižuterie, magnetky, čaje, koření, oříšky, sýry, uzeniny nebo med. Kdo ale nechtěl nakupovat, mohl si dát něco dobrého k snědku nebo si zkusit vyrobit svíčky, stejně jako to třeba udělala devítiletá Anna Hamáčková ze Staré Paky. A ti, co nikam nespěchali, se na chvíli zastavili například u stánku Petra Kubíka z Pardubic, který předváděl kovářské umění. Během dne pak nechyběla ani kulturní vystoupení, která všem zlepšila náladu.

Na jarmark zavítala i Vladimíra Svobodová z Hostinného. „Na trhy chodíme každý rok, nejvíce se koukáme hlavně na keramiku, kterou máme rádi. Většinou zde nakoupíme i nějaké dárky na Vánoce.” To další oslovená návštěvnice sice nechtěla prozradit své jméno, ale podotkla: „Jsem místní, takže trhy navštěvuji vždycky, nenechám si je ujít. Jenom se ale koukám, zásadně nic nekupuji, a to ani na Vánoce.”

Jen praví řemeslníci

Dagmar Turková, vedoucí Infocentra Hostinné, které uspořádalo trhy spolu s městem, akci přiblížila: „Šestý ročník se od těch předcházejících liší už jen tím, že máme o třetinu větší účast než byla v předchozích letech. Přijelo přes 150 řemeslníků z celé republiky. Specifická je tato akce navíc v tom, že se zde prezentuje opravdu jen rukodělná tvorba,” konstatovala. Podle slov Turkové se však vysoká úroveň řemeslníků, kteří na jarmark přijedou, odráží ve vysoké návštěvnosti.

I příští rok plánují Hostinští, že se akce uskuteční zase 17. listopadu. „Letos jsme trhy o víkendu uspořádat nemohli, protože v okolí jsou v sobotu další akce a trhovci si vybírají podmínky i místa, kam pojedou. Rozhodli jsme se tak pro 17. listopad. I když to za rok vychází zrovna na sobotu, termín měnit nebudeme, osvědčil se,” dodala Turková.