Může začít výstava o trampingu jinak něž písní Vlajka vzhůru letí? Jen těžko a ani v Muzeu Podkrkonoší se tomu nepokoušeli vyhnout. Organizátoři i četní návštěvníci páteční vernisáže prostě tušili, že to tak má být.

Expozice seznamuje jak s historií trampingu obecně, tak důkladně mapuje dění v regionu Trutnovska. Připomíná problémy hnutí s dobovým establishmentem, vybrané osady a významné osobnosti. Pro návštěvníky zajímavý je také popis atributů trampingu, rituály, výstroj i řada fotografií a autentických předmětů.

Tremping se stává anachronismem

„Téma mne napadlo už před pěti lety a nakonec na něj došlo. Do nedávna bylo dost opomíjené až ignorované, ale situace se výrazně změnila. Národní muzeum už buduje trampské sbírky, po republice se vyrojilo i několik trampských muzeí a tématických výstav je bezpočet," řekla v úvodním slovu kurátorka výstavy, Jaroslava Čapková. „A snaha je to pochopitelná. Se svobodou, která sem přišla po roce 1989 se objevilo tolik lákadel a možností trávení volného času, že se tremping stává anachronismem a pomalu se vytrácí," dodává.

„Tremping byl vždy tak trochu na hraně a vůbec jsem si nedokázal představit, že by v těhle prostorách o něm mohla kdy být výstava. Ideály trempingu pro mne v mládí znamenaly hrozně moc. V patnácti jsme založili osadu Zlomená podkova, jezdili na Rýchory, kde jsme měli boudu, kterou nám tenkrát lesáci trpěli a byli jsme nadšení," vzpomněl na tehdejší dobu Oldřich Šlégr.

Vernisáž se uskutečnila v rámci Trutnovské muzejní noci a tak se děti mohly například projet na koni, u skautů zkusit několik soutěží, k vidění bylo i malování placek a camrátek. Hudební doprovod obstarala kapela Tendr a večer koncert folkového písničkáře Vojty Kiďáka Tomáška.