Rok 2014 byl z pohledu objasněnosti trestné činnosti nejúspěšnější za posledních pět let, přestože státní policie má o osm policistů méně oproti tabulkovým počtům," konstatoval Milan Drahoňovský. Podle něj je novým nebezpečím pouze začínající internetová kriminalita.

Na Turnovsku zaznamenali 550 trestných událostí za celý rok. Občané se ve velké míře naučili nenechávat drahé předměty za okny opuštěných vozidel, rovněž odcizených aut bylo 27 oproti více než stovce v minulosti. Veškerá činnost policisty stojí stále více času při administrativním řešení, takže postavit pravidelné hlídky po městě je velmi obtížné.

Na nízký stav městských strážníků si postěžoval i velitel Luboš Trucka. Jejich počet je prý nejnižší od roku 2007. To údajně ovlivnilo i to, že někteří nesplnili nové požadavky vzdělání. „Ubylo odtahů špatně zaparkovaných vozidel i botiček, avšak řešení dopravních přestupků je náplň jedné naší hlídky po celý den," řekl zastupitelům Trucka.

Díky dotaci 350 000 korun mohou jeho muži digitalizovat celý kamerový systém, takže se ještě zlepší sledování v určených lokalitách, bude zavedeno i sledování hlídek pomocí systému JPS.

Osvědčila se činnost preventisty, především ve školách a mezi seniory.

Práce mužů zákona neunikla kritice

Avšak někteří zastupitelé i občané s činností policistů spokojeni nebyli. Tomáš Hudec (ČSSD) kritizoval činnost hlídky, která sice pachatele po hádce a násilí z restaurace odvedla, ale ten po propuštění vzápětí způsobil partnerce další zranění. Podle něj je chyba v legislativě a celém systému.

Jiní usoudili, že počet dopravních přestupků klesl proto, že je kvůli minimálním kontrolám policisté ani neregistrují. „Jejich počet jednoznačně klesl, avšak jsme tak vytíženi, že si občané už stěžují," přiznal Trucka. „Ano, máme nižší stav o osm lidí a na vše je méně času. Zpracováváme hlášení v kancelářích a také proto se venku pohybujeme méně," dodal Drahoňovský. „Policisté nemohou chodit venku, protože zpracovávají případy v kancelářích, které by ovšem vůbec nevznikly, kdyby venku chodili a hlídali," ozvalo se ze sálu. Občané si rovněž stěžovali na stále vzrůstající nepořádek a výkaly psů na veřejném prostranství. Ale tady se ukázala policie bezmocná. „Pokud dotyčného nechytíme přímo při činu, nelze mu tuto činnost prokázat. Avšak i v těchto případech jsme už několikrát dali pokutu 500 korun," řekl velitel Trucka. Podle něj je řada věcí, které občany iritují, záležitostí nedokonalé legislativy, jako například stálého štěkotu psů v sousedství a podobně. Zastupitelé se shodli, že navýšení počtu policistů a městských strážníků je především otázkou financí. Nicméně s povděkem konstatovali, že součinnost městské a státní policie je dobrá.

Otakar Grund