Chtěli bychom si do bytu dát nějaké zajímavé garnýže. Můžete nám poradit, co je moderní? Mirka J.

Na trhu existuje velký výběr různých systému zastínění. Velkou oblibu mají stále závěsy i záclony. Vzdušné a nařasené materiály záclon a závěsů dodávají interiéru útulnost a dotvářejí perfektní estetický dojem. Mají ochrannou funkci před slunečním světlem a teplem. Garnýžové systémy se dělí na technické a ozdobné garnýže. Technické garnýže mají snadnou manipulaci, např. ovládání šňůrové, řetízkové, motorové i dálkové. Údržba látek je šetrná. Tyto garnýže se obvykle vyrábějí na míru, v různých tvarech (vodorovné oblouky, oblouky přes klenbu a podobně). Současný trend technických garnýží jsou kombinace různých profilů ze slitin hliníku a plastu. Díky této volbě jsou garnýže trvanlivé, spolehlivé a umožňují tichý chod. Ozdobné moderní tyče jsou vyráběny z různých materiálů, například ze železa, nerezi, dřeva, akrylátů, skla. Jsou ve variantě jednotyčové, dvoutyčové i třítyčové. Velice zajímavě vypadá kombinace klasické garnýže s římskou roletou. Aktuálními trendy moderních ozdobných tyčí jsou hranaté nerez nebo mosazné profily v kombinaci dřeva nebo typ Swarovski. Při výrobě bytového textilu spolupracuji v Trutnově se studiem Stolárová

Poradí vám, jak si vytvoříte útulný a praktický domov

Čtenáři Krkonošského deníku mají možnost zapojit se do další interaktivní rubriky s názvem Rady odborníků. Pravidelně se v ní budou tři měsíce setkávat s radami ze dvou odvětví. Tím prvním je bytové designérství. Odborným poradcem, na něhož se můžete každý týden obracet se svými dotazy na krkonossky@denik.cz, je certifikovaná designérka Dagmar Laušmanová z firmy Rossy Design Trutnov.

Firma sídlící v centru Trutnova nabízí poradenství a služby v oboru bytového designérství. Zároveň zařídí kompletní realizaci navrženého interiéru a doporučí ověřené řemeslníky. „Klientovi připravím několik návrhů barevného ladění interiéru, správně sladím barevnost stěn, stropu a podlahy, kde doporučím vyhovující materiál. Podle zvolené atmosféry a stylu zákazníka doporučím vhodné bytové doplňky a textilie,“ říká Dagmar Laušmanová a pokračuje: „V nabídce služeb poskytujeme i analýzu dispozičního řešení interiéru, která vychází z pravidel ergonomie a zónování. Zákazník pak jasně vidí, jaké mají být maximální a minimální rozměry vybavení a jaké by měly být správné průchody a zóny v místnosti. Vyvaruje se tak zbytečných chyb a výdajů. Dalším krokem je vypracování detailního návrhu tvorby půdorysu včetně barevného a materiálového řešení,“ dodává Laušmanová.

Bližší informace o Rossy Design i s kontakty najdete na www.rossydesign.cz.

Další otázky můžete posílat na adresu miroslava.jasanska@denik.cz.