Zatímco jejich zásadní význam byl běžný pro udržování a rozvoj hospodářského života, jarmarky se stávaly i mimořádnou událostí společenskou. Novodobě byla tradice jarmarků v Jilemnici obnovena v roce 1996. Namísto někdejších „frejunků", tedy zábavy a tance, organizuje v současnosti Společenský dům Jilm bohatý celodenní kulturní program. Jilemnický jarmark se koná již tuto sobotu. V jeho průběhu lidé ochutnají místní speciality jako sejkory, medovinu a další.

Vystoupení si připravili žáci ZŠ Komenského i ZŠ Harracha, Taneční skupina Paul-Dance Jilemnice, ZUŠ Jilemnice, Jilemský spolek paní a dívek, uskupení Gaudium Ludentem – PL, Evergreen Dixieland Band – Nová Paka a Soumrak Band. Akci moderuje Petr Ticháček. Její doprovodnou částí je výstava historických vozidel v zámeckém parku.

Ještě předtím se však koná další Farmářský trh, a to ve čtvrtek 14. května od 7 do 15 hodin. Nebude chybět Uzenářství Nosek ze Studence a vysocká pekárna. Budete mít možnost nakoupit čerstvě praženou kávu z Novopacké pražírny a na trzích ji také ochutnat, nebo Kubištovy hořické trubičky. Dále budou k mání mléčné výrobky rodinné farmy Dolenec ze Zlaté Olešnice, ručně vyráběné a vysokoprocentní čokolády a pralinky ChocoDelight z Mnichova Hradiště, jablka, mošty a sadba z Ostroměře, zelenina a domácí vajíčka od pana Kuchaře z Polabí, slovenské sýry a další výrobky z ovčího a kravského mléka. Na trhu bude k mání i med z Libštátu, sadba zeleniny a květin od pana Šmída z Mříčné a Špaldové mlsání z Jičína – vše přímo od producentů.