Půl druhého roku tvořil sochař Albert Králíček z Nové Paky na Jičínsku pamětní monument pro aljašský přístav Dutch Harbor na ostrově Amaknak. Trojice dva metry vysokých rybářů, jež budou již za několik měsíců střežit nejen Tichý oceán, ale také příběhy a vzpomínky na ty, kteří při rybolovu přišli o život, se nyní vydá na dalekou cestu.

Ta začíná v Umělecké slévárně HVH v Horní Kalné na Trutnovsku, která jim dá konečný vzhled. A to včetně patiny. „Odtud se na nákladním automobilu přesunou přes Prahu až do Hamburku a pak po moři a oceánu do místa určení,“ přibližuje čtenářům Deníku při posledním rozloučení se svým dílem sochař Králíček.

Hus, Žižka, Švejk nebo svatý Václav... Znáte jejich sochy?
KVÍZ: Hus, Žižka i svatý Václav. Znáte sochy slavných českých osobností?

K výtvoru skulptury přišel jako pověstný slepý k houslím. „Kolega, výtvarník z Aljašky, poptával někoho, kdo modeluje reálné sochy. Dostal doporučení na mne, tak jsme se domluvili a nakonec skamarádili. Já vytvořil tři rybáře a on vyrobí lodní palubu se stožárem jako podstavec, na který budou sochy osazeny,“ popisuje příběh vzniku monumentů sochař.

Pocta všem hrdinům 

Všechny tři sochy, které váží takřka 200 kilogramů, vznikaly podle reálných předloh. „Jejich jména však nejsou podstatná. Podstatný je podtext. Je to pocta všem hrdinům, kteří přišli o život, aby jiní mohli žít. Když jsem sochy vytvářel, měl jsem na mysli to, že všichni, kdo pracují na mořích či oceánech a zajišťují ostatním potravu, tam vyrážejí s myšlenkou, že se můžou kdykoliv potopit, či přepadnout přes palubu,“ doplňuje umělec.

Sochař Albert Králíček u svého díla.Sochař Albert Králíček u svého díla.Zdroj: Deník/Petr Vaňous

A i když všechny tři sochy mají ve tváři již nyní vepsán osud svých předchůdců, na jejich bronzových tělech je jeden detail, který může i jejich následovníkům v reálném životě zachránit krk. „Sice to tak nevypadá, ale malá kudla, kterou mají na pásku, mnohdy rozhoduje o jejich bytí či nebytí. Mohou se totiž kdykoliv zaplést do sítí. A jedině nůž je tak pro ně životně důležitý,“ dodává Králíček.

Jelikož je léto v severním Pacifiku krátké a zima velmi krutá, zvolil sochař pro své výsledné dílo bronz. „Nic jiného by tamní podmínky nevydrželo,“ upozorňuje.

Archeologové otestovali na vlnách vodní nádrže Rozkoš na Náchodsku člun z takřka 300 let starého dubu. Později se s ním vydají do Egejského moře
Čeští archeologové se vydají do pravěku. Ve 300 let starém vydlabaném dubu

K realističnosti postav přispívá ztvárnění figur. Ty vycházejí ze skutečných profesí a rybářských úkolů. Jedna postava tak tahá síť, druhá má na háčku již chycenou tresku a třetí se stará o klece s kraby.

Kdy bude jeho monument strážit oceán, zatím tvůrce netuší. „Teď budou několik týdnů putovat na Aljašku.  Čekáme také, kdy kolega dodělá podstavec, který bude osazen skulpturami ryb a krabů. Ale snad se to stihne v následujících měsících,“ doufá sochař.