Letos zažila nejlepší návštěvnickou sezonu od roku 2009. Podle mluvčí radnice Kláry Preislerové ji navštívilo zhruba 3000 lidí. Turnovská synagoga je z roku 1747. Svůj náboženský účel přestala plnit po druhé světové válce, kdy dozvuky židovské kultury ve městě téměř zanikly. Léta pak sloužila jako sklad nádobí.
Město ji získalo v roce 2003 od soukromého majitele a za pomoci peněz z takzvaných norských fondů ji nechalo za 14,3 milionu korun zrekonstruovat. Obnova synagogy se stala v roce 2009 stavbou roku Libereckého kraje.
Pro veřejnost je přístupná od roku 2008. Konají se v ní koncerty, přednášky, výstavy. Je také součástí jedné trasy letní prázdninové nabídky města, která zahrnuje kromě prohlídky synagogy i návštěvu židovského hřbitova.
Mezi turisty ale nebyl letos o tento typ prohlídek tak velký zájem jako v minulých letech. „Přičítáme to letošnímu velmi horkému létu," uvedla Šárka Salabová z příspěvkové organizace města Turnovské památky a cestovní ruch.
Synagoga je přístupná od května do konce září, je ale možno si sjednat individuální prohlídku i jindy. Hlavní modlitební sál zdobí zrestaurované barevné arabesky z přelomu 19. a 20. století, kdy byl do budovy zaveden elektrický proud. Uprostřed modlitebního sálu se na zemi rýsují obrysy dávno zbořené bimy, místa, kde se předčítalo z Tóry. Na čestném místě vedle svatostánku jsou umístěny pamětní desky významných členů místní židovské obce. Galerie nad předsíní je zdobená kovanou mříží. Sloužila ženám, které do synagogy přicházely zvláštním venkovním krytým schodištěm.