Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třídění odpadů bude nyní pro lidi jednodušší

Čistá u Horek - V obci se dočkají nového svozového automobilu a rozšíření počtu sběrných nádob. Auto bude svážet vytříděný odpad a bio odpad. Obec získala dotaci z operačního programu Životní prostředí.

8.8.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Další důvod k radosti mají v nejvýchodnější obci Libereckého kraje. Obec uspěla se svou žádostí v operačním programu Životní prostředí. Díky podpoře z Evropské unie pořídí techniku i sběrné nádoby.

Projekt řeší realizaci sběru tříděného odpadu obce Čistá u Horek. Dosavadní praxe je taková, že si občané na úřadě vyzvednou zdarma pytle na plasty z domácností a na tetrapakové obaly. Po naplnění je musí dopravit na centrální sběrné místo mezi garážemi v centru vesnice. To odrazuje především starší lidi od třídění. Nově tříděnou složkou je od letoška také bioodpad.

„Vidíme, že do třídění se zapojují především mladší lidé, senioři argumentují problematickou dopravou odpadu na vzdálené místo. Toto jsme chtěli odstranit," říká k projektu Ladislav Jiřička, starosta Čisté u Horek. "Na jaře letošního roku jsme navázali spolupráci se zprostředkovatelskou firmou a společně jsme vytvořili projekt, který byl následně podán na Státní fond životního prostředí. Pak už jsme jen čekali na výsledek."

Poslední červencový den podepsal nový ministr životního prostředí schválení projektů a mezi nimi byl i ten čistecký. „Díky téměř milionové podpoře pořídíme automobil nosič kontejnerů, který bude pravidelně svážet pytle s tříděným odpadem na centrální sběrné místo, odkud je odveze nasmlouvaná odpadářská firma. K tomu navíc přibude od jara do podzimu svoz bio odpadu," přibližuje využití podpory starosta Čisté. „V rámci velkého projektu Jilemnicka svazku obcí je totiž likvidace bio odpadu u nás řešena přistavením velkoobjemového kontejneru, který bude technika svazku vyvážet na komunitní kompostárnu v sousední Bukovině. S dopravou především trávy a listí k tomuto kontejneru by měla nová obecní technika od příštího roku také pomoci."

Kromě nákupu techniky je součástí projektu také pořízení celkem jedenácti velkých sběrných nádob na sběr papíru a PET lahví a pěti zvonů na sběr skla. To rozšíří dosavadní počet nádob a dojde i ke vzniku nových hnízd pro sběr tříděného odpadu.

Přidá také obec

Celkové náklady na projekt činí milion čtyřicet osm tisíc korun. Z toho téměř devět set padesát tisíc pokryje dotační podpora.

„Zintenzivnění sběru odpadu předpokládáme už letos, ale ve větší míře by se mělo promítnout v roce příštím. Kdy se vše rozjede záleží na průběhu výběrového řízení, které v nejbližší době vypíšeme," uzavírá Jiřička.

(njt)

Autor: Redakce

8.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
PATRIK HOLOVIČ je druhým nejlepším střelcem I. A třídy. Stráži v dresu Košťálova-Libštátu vstřelil dva góly.

Jablonečtí zabránili fiasku v hodině dvanácté

Ilustrační foto.

Žena pomohla zraněnému ze rvačky, někdo ji mezitím ukradl mobil

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Komenského Trutnov

Trutnovsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Pelák jako jediný trefil sedm výsledků

Trutnovsko, Pojizeří - Třiatřicet branek nabídlo deset vybraných utkání víkendového pokračování podzimní části TIP ligy. Ve výsledku tipovací soutěže čtenářů Krkonošského deníku ale počet vstřelených gólů v 9. kole nehrál žádnou roli.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení