V Trutnově vybrali koledníci 154 378 Kč, v okolních městech a obcích 442 053 Kč - nejvíce v Hostinném (84 tisíc Kč) a Rudníku (57 tisíc Kč). Příspěvky zaplacené online způsobem vynesly prozatím částku 14 793 Kč. Tříkrálový koncert sboru Chorea Corcontica a dětí z Muzikantského ráje, který se uskutečnil 14. ledna v kostele Narození Panny Marie v Trutnově, vynesl úžasných 9 934 Kč.

V trutnovském kostele odstartovala 1. ledna Tříkrálová sbírka.
V Trutnově začala Tříkrálová sbírka, koledníci vyrazí do ulic i v dalších obcích

„Největší kuriozitou letošní sbírky byl zřejmě průvod v Peci pod Sněžkou, kde tři králové jeli na velbloudech a lamě,“ zmínila Lucie Poláčková zajímavost. Některé obce obnovily tradici tříkrálových koledníků po delší době. „V Horní Malé Úpě vyšli koledníci do terénu po jedenácti letech. Po odmlce se také znovu koledovalo ve Starých Bukách a v Chotěvicích,“ dodala koordinátorka Tříkrálové sbírky.

Tříkrálový koncert pěveckého sboru Chorea Corcontica v trutnovském kostele.
VIDEO: V kostele vyvrcholila Tříkrálová sbírka. Pomůže i pěstounským rodinám

Výtěžek bude směřovat do pěti charitních služeb. „Převážná část půjde na úhradu terapeutické pomoci, školních a mimoškolních aktivit pro děti z pěstounských a sociálně slabých rodin. Dále pak k financování vybavení pro zdravotní sestry naší domácí zdravotní a hospicové - paliativní péče, a v neposlední řadě z výtěžku rozšíříme aktivizační kufříky pro seniory,“ objasnila koordinátorka Tříkrálové sbírky Lucie Poláčková z Oblastní charity Trutnov.

Lidé mohli přispívat buď přímo zpívajícím koledníkům v ulicím nebo do úředně zapečetěných pokladniček umístěných v kostelech, obchodech, firmách a na úřadech. Oblastní charita při letošním ročníku rozmístila 112 pokladniček, z toho 35 v Trutnově.

Tříkrálová sbírka v Rudníku se konala v sobotu 6. ledna 2024.
OBRAZEM: Tříkrálová sbírka v Rudníku přinesla přes 57 tisíc korun

„Rádi bychom poděkovali všem dárcům za příspěvek, úsměvy, vlídná slova a stálou důvěru v tuto sbírku. Poděkování patří pedagogům, pracovníkům obecních a městských úřadů, majitelům a zaměstnancům obchodů a firem a také farnostem. Především děkujeme všem malým a velkým koledníkům, kteří věnovali svůj čas a energii, vyšli do ulic a rozdávali lidem radost a požehnání,“ zdůraznila Lucie Poláčková.

Zdroj: Angela Veselá