„Známí mi vyprávěli, jaký je odtud úchvatný pohled na zapadající slunce. Bohužel budu muset přijít jindy. I tak to stálo za to, bylo to takové tajuplné," uvedl jeden z návštěvníků Martin Kolařík.

Několik legend

Přes zvláštní atmosféru před ním žádné ze svých tajemství hrad neodhalil. Stavba ze druhé poloviny 14. století je opředena několika legendami, je tu prý například ukrytý poklad či odtud vede brána do pekel. I to je jeden z důvodů, proč na pozůstatky strážního hradu na někdejší obchodní stezce z Prahy do německé Žitavy každoročně zavítá 90 až 100 tisíc návštěvníků.

Příliš mnoho z nich ale západ slunce na Troskách zatím vidět nemohlo. Podvečerní prohlídky si hrad poprvé vyzkoušel o loňských letních prázdninách. „Stávalo se dříve, že návštěvníci přicházeli i po zavírací hodině. Z toho ten nápad vznikl. Na první podvečerní prohlídku loni přišlo asi 250 lidí, pak jich chodilo pravidelně 450 až 500," zavzpomínal kastelán Lubomír Martínek.

Po loňském úspěchu je letos nabídka podvečerních prohlídek četnější, konají se jednou za 14 dnů ve středu a v sobotu. Víkendová večerní akce je navíc spojena s divadlem, šermem, sokolnickými ukázkami, ohňovou show a ohňostrojem.

Otevřeno denně

„Poprvé jsme měli akci s doprovodným programem 5. července a vydařila se. Bylo tady i hodně dětí," uvedl Martínek. Letošní novinkou také je, že Trosky jsou přes prázdniny otevřené každý den, tedy včetně pondělí.

Při prohlídce může návštěvník vystoupat na věž Babu i na vyhlídku pod věží Panna, které skýtají jedinečný rozhled do krajiny. Je z nich vidět celý Český ráj, Ještěd, Krkonoše, Jizerské hory a za pěkného počasí i další proslulá zřícenina Libereckého kraje – Bezděz. Běžně mají Trosky otevřeno do 17.30, při podvečerních prohlídkách až do 23.30 hodin. Tajuplný hrad je sice nasvícený, vhod ale návštěvníkům přijde i vlastní svítilna. Kastelán také doporučuje mít s sebou deku či teplejší oblečení.