Prvních 40 milionů už je zakomponováno v úpravách rozpočtu na tento rok. Sumu vynese městu prodej lesů, které vlastní na území Krkonošského národního parku. Přípravě transakce dali v úterý zastupitelé zelenou. Starosta Ivan Adamec označil prodej za byznys, který se nikdy nebude opakovat. „Je to obchod století,“ řekl doslova.

Lesní pozemky o celkové výměře zhruba 490 ha chce od Trutnova vykoupit Správa Krkonošského národního parku. Ta v lesích dosud hospodařila a má je od města v pronájmu za 500 tisíc korun ročně. Jde o plochy v katastrálních územích Horní Maršov, Maršov III, Sklenářovice, Rýchory, Mladé Buky a Babí.

S úředníky nenašli společnou řeč

„Jde o historický majetek města. Během posledních dvanácti let jsme marně usilovali o nějakou pozemkovou směnu se státem za lesy, které jsou v blízkém okolí Trutnova. To se však nikdy nepodařilo,“ vysvětloval situaci starosta Adamec.

Lesy, o které v celé transakci jde, podléhají hospodaření Správy Krkonošského národního parku. Nacházejí se totiž na území jeho I., II. a III. zóny. „Hospodaření v těchto lesích je pro město díky zmíněným skutečnostem naprosto nemožné. I když lesy prodáme, pro návštěvníky lesů se nic nezmění. Nikdo jim samozřejmě ani nadále nebude zakazovat do porostů chodit,“ podotkl Ivan Adamec.

Lesy v Krkonoších mají svou vlastnickou genezi. Jednoduše: nejdřív je zabral stát, který se do devadesátých let minulého století o ně staral a pak je vrátil městu do vlastnictví jako historický majetek.

„Samozřejmě ctíme historickou hodnotu území. Městské lesy mají plnit oddechové a rekreační funkce. Ale to v případě lesů, které jsou od města dost podstatně vzdálené, a navíc na chráněných územích, nelze zajistit. Z hlediska hospodaření jsme tam úplně vyšachováni. Snaha směnit tyto lesy za jiné v okolí města, které by pro občany plnily svou funkci, skončila na mrtvém bodě. Není tedy v současné době asi lepšího řešení, než přistoupit na návrh prodeje, “ dodal Adamec. Ministerstvo životního prostředí by mělo částku 120 milionů korun městu splatit ve třech úhradách, a to v rámci tříletého splátkového kalendáře.