Jana Součka, který bydlí na největším trutnovském sídlišti Zelená Louka, zvýšení daně z nemovitosti samozřejmě nepotěšilo. „Za mě je to nehoráznost takhle ždímat lidi. Je to děs, o co nás tato vláda v čele s ministrem financí ještě obere. Už je to skoro jako v pohádce Tajemství staré bambitky, bude se platit daň z každého prdu, jak to dělali rádcové Ferenc a Lorenc. Měli by si ukrojit sami od pusy,“ čertil se.

Přiznání daně z nemovitosti, které bylo nutné podat do 31. ledna, se podle odhadu Finanční správy týká jen asi sta tisíce lidí. Přiznání museli podat například ti, kteří si v minulém roce pořídili nemovitost, nebo mají v katastru nemovitostí zapsanou nemovitost jako garáž, ale dosud ji přiznávali třeba jako příslušenství k rodinnému domu. Ostatním jejich výši vypočítá finanční úřad a složenky s částkou, kterou budou muset zaplatit, dostanou do schránky přibližně v dubnu. Daň pak budou muset zaplatit do 31. května.

Daň z nemovitosti se vypočítává z několika koeficientů, které násobí základní sazbu. Ta v případě budovy obytného typu, mezi které se řadí rodinný dům, bytový dům nebo obytná část zemědělské usedlosti, stoupla za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50.

„Takhle skokové navýšení daně se nám nelíbí. Pokud se daň navyšuje, mělo by to být dle našeho názoru maximálně o inflaci. Také nesouhlasíme s tím, že celá částka nepřipadne pouze obci, která by vybrané finance mohla dále investovat na rozvoj vlastní infrastruktury,“ namítl Michal Frejvald, který žije s rodinou v ulici Na Kopečku nedaleko Krakonošova náměstí v centru Trutnova.

Jednou z položek, kterou se základní sazba násobí, je i místní koeficient, který si města určují sama v rozmezí 1 až 5. V Trutnově je nejnižší koeficient 1,4, nejvyšší 3,5. Trutnov ho pro letošní rok nezvyšoval a například pro zmíněné sídliště Zelená Louka je 2,5, pro ulici Na Kopečku 3,5. Následně se hodnota násobí ještě koeficientem podle velikosti obce. Trutnov jako druhé největší město Královéhradeckého kraje patří do kategorie 25 000 - 50 000 obyvatel. Na konci článku máme modelový příklad, podle něhož si vaši daň můžete jednoduše spočítat - stačí zadat velikost vašeho bytu/domu.

Největší daň z nemovitosti v Trutnově platí lidé žijící v centru města a jeho okolí. Tam je totiž nejvyšší místní koeficient (3,5) stanovený vyhláškou z roku 2003.

Nejnižší koeficient 1,4 stanovila v Trutnově vyhláška pro Adamov, Babí, Bohuslavice, Lhotu, Libeč, Nový Rokytník, Oblanov, Starý Rokytník, Střítež, Studenec a Voletiny. Koeficient 2,0 platí pro části města Bojiště, Poříčí, Volanov. Do nejvyšší kategorie (3,5) v Trutnově je zařazena část města ohraničená ulicemi Na Struze, Na Kopečku, Barvířská, Křižíkova, Čsl. armády, Horní Promenáda, Dolní Promenáda, Revoluční. Pro ostatní území města Trutnova platí koeficient 2,5.

Město koeficient nezvyšovalo

Trutnov pro letošní rok zvyšoval poplatky za svoz odpadu a za psy, u daní z nemovitosti ponechal současnou sazbu. „Nevyužili jsme možnost navýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí. Nechtěli jsme provádět další zdražení. Věděli jsme, že daň se vlastníkům nemovitostí zdraží ze strany státu,“ řekl starosta Trutnova Michal Rosa. „Dlouhodobě se snažíme udržet cenu služeb pro občany na nejnižší možné úrovni. Nezvyšujeme ani cenu jízdného, ani cenu vstupného na sportoviště. Rozhodli jsme se však využít situace, kdy s novelou zákona musíme uvést naše vyhlášky do souladu s touto legislativou, a navýšit některé poplatky,“ dodal.

Ve Dvoře Králové platí méně než v Trutnově

Méně výrazně pocítí zvýšení daně lidé ve Dvoře Králové nad Labem, kde je daň až trojnásobně nižší v porovnání bydlení v centru oproti Trutnovu. Za byt o velikosti 50 metrů čtverečních v bytovém domě ve městě zaplatí vlastníci 640 Kč, zhruba o dvě stovky více než v loňském roce. Dvůr Králové má totiž nižší koeficient podle počtu obyvatel (v kategorii 10 000 - 25 000) než Trutnov i místní koeficienty (1 a 1,5). Pro části města Lipnice, Sylvárov, Verdek, Zboží, Žireč městys, Žireč ves a Žirecká Podstráň platí koeficient 1, v celém městě Dvůr Králové nad Labem koeficient 1,5.

Jak vypočítat daň z bytu?

• Základem daně je výměra podlahové plochy v m² podle stavu k 1. lednu
• Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavenou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě.
• Daňová sazba pro byt jsou 3,50 Kč/m² .
• To se vynásobí koeficientem podle počtu obyvatel, Trutnov má tento koeficient 2,5.
• Výsledek se následně vynásobí místním koeficientem, který si obce určují samy. Obce ho mohu zvyšovat ze základní úrovně až na hodnotu 5. Ty se mohou lišit i podle lokality v jednotlivých městech nebo obcích. V Trutnově platí koeficienty od 3,5 do 1,4.

Jak si vypočítat daň z nemovitosti v Trutnově?

Modelový příklad pro byt 50 m² v Trutnově - Zelená Louka - Pomněnková ulice:

1. Byt 50m² v bytovém domě.

2. Základ daně: 50 x 1,22 to je 61 m² (pokud je byt v SVJ)

3. Sazba daně: 3,50 Kč/m² x koeficient podle počtu obyvatel (Trutnov má koeficient 2,5) 2,5 = 8,75 Kč/m²

4. Daň = 61 x 8,75 = 533,75 Kč

5. Doplnění o místní koeficient: Trutnov má 4 typy koeficientů (pro Zelenou Louku platí koeficient 2,5)

6. 533,75 x 2,5 = 1 334,4 Kč

7. Celková daň po úpravě místním koeficientem: 1 334 Kč

Byt 80 m² v Trutnově (Zelená Louka atd.) -  2 135 Kč

Rodinný dům v Trutnově s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 m² - 3736 Kč.