Sedmnáct minut dlouhá skladba zazněla v sobotu odpoledne při dračích slavnostech. Před Starou radnicí ji sehráli místní muzikanti, speciálně k tomu vytvořili čtyřicetičlenný orchestr. „Nikdy by mě nenapadlo, že bude při slavnostech na Krakonošově náměstí hrát symfonie,“ přiznal předseda pořádajícího spolku Trutnov - město draka Otto Štemberka.

Publikum odměnilo hudebníky dlouhým potleskem. Lidé z branže se okamžitě seběhli s gratulacemi a nešetřili superlativy. „Bylo to skvělé a vydařené,“ ocenil známý trutnovský dirigent a skladatel Tomáš Korbel. „Ještě teď mi v hlavě znějí motivy z parádní dračí symfonie,“ uznal hudební dramaturg a organizátor festivalu Jazzinec Tomáš Katschner.

V Krkonoších se objevil los evropský.
Los evropský v Krkonoších. Je to dobrá zpráva o stavu přírody, tvrdí ochránci

Oba se shodli, že skladba byla po všech stránkách dobře napsaná. „Úplně jsem před sebou viděl ten bájný příběh, někdejší osadníky, probouzejícího se draka a na konci boj. Smetana by to lépe nenapsal,“ chválil Korbel.

Autor skladby a dirigent Jiří Týfa byl bezprostředně po koncertě spokojený. „První dojmy jsou skvělé. Orchestr byl boží a hlavně je boží, že něco takového můžeme uskutečnit, tady v Trutnově, před vlastními lidmi a při slavnostech. To je nevídaná věc,“ děkoval.

Nedělní večerní bouřka u Trutnova.
Byla průměrná, ale fotogenická, říká lovec o večerní bouřce v Trutnově

Právě on přišel s nápadem složit dračí symfonii. Jako většina Trutnovanů totiž bájný příběh dobře zná. „Inspirace bylo dost. Psaní je ale obtížná disciplína, trvalo mi skoro tři roky. Chvílemi jsem si i myslel, že už symfonii nedokončím. Ale dali jsme to!“ smál se.

Za nadšení a snahu vysekl poklonu autorovi i muzikantům Tomáš Katschner: „Je zázrak, že něco takového v Trutnově vzniklo. Bylo vidět, že všichni to dělali s obrovským srdcem, věnovali tomu spoustu hodin, přitom pro jedno jediné vystoupení tady na náměstí.“

Mohlo by se vám také líbit: První rok EPO1 v Trutnově předčil očekávání. Jezdí tam i šéf olympijského výboru

Zdroj: Jan Bartoš