Axis Mundi, Osa světla. Tak souhrnně nazývá vystavené sochy. Pro inspiraci přitom nemusela chodit daleko. „Krystaly využíváme v různých technologiích, křemíkových jádrech, mobilních telefonech nebo procesorech počítačů,“ vysvětlila v rozhovoru.

Každý z krystalů je na první pohled jiný. Proč?
První je laserovaný, celý vyrobený tady v Kasper Kovo z recyklovatelného hliníku. Další dva jsme dělali ve dvou lidech v zámečnické dílně u nás na Kladně. Jsou ručně vrtané. Nepomohla jsem si žádnými technologiemi, osobně jsem vyrovnávala staré plechy. Oba jsou recykláty. Člověk, který sem ke Krystalům přijde, si tak vlastně může uvědomit, že i ze starého lze dělat nové.

Nábřeží Václava Havla jste si vybrala sama?
Jan Kunze (ředitel EPO1) vytipoval několik míst, mezi nimi i nábřeží. Chtěla jsem Krystaly spojit s Kinem Vesmír, ale nakonec jsme se domluvili na kompromisu. Jsou na nábřeží, ale o kousek dál. Vizuálně je to dobré místo, u kina je totiž hodně velký vizuální smog. Tady je naopak na Krystaly dobře vidět z lávky. Krásně korespondují s kameny, kterými je obložené koryto řeky. Myslím, že mít krystaly tady v horách, to má nějakou souvislost.

Projekt Sochy ve městě od letoška pořádá soukromé Centrum současného umění EPO1 v Trutnově - Poříčí. Jeho ředitelem je Jan Kunze.

Největší krystal asi vypadá jinak za ostrého slunce, za deště nebo pozdě večer, že?
Ano, bude odrážet světlo ze všech svých ploch pokaždé jinak. Jiné ráno, odpoledne i večer, a navečer se rozsvítí. Bude to bílé studené světlo, ale ne světelná atrakce. Nechtěla jsem, aby světlo přebilo svojí interaktivitou, že Krystal je vlastně socha.

Krystaly zde mají být asi rok. Jsem zvědavý, jak budou vypadat na podzim a v zimě.
Měli jsme Krystal na zimní sezónu před centrem EPO1 v Poříčí. Tam bylo vidět, jak vypadá, když je zasněžený a když je sníh kolem něj.

Mohlo by vás také zajímat: Pomník obětem střelby na filozofické fakultě přivezli z lomu ve Vyhnánově

Instalace pomníku obětem střelby na filozofické fakultě. | Video: David Vacek