Trutnovská nemocnice tento přístroj zakoupila a využívá nejen u pacientů, kteří se dlouho zotavují po prodělaném covidu, ale také na léčbu pohybového aparátu v rehabilitaci. Laserová terapie je dostupná pacientům, kterým ji indikuje lékař. Doplatek na jednu terapii je v Oblastní nemocnici Trutnov 100 korun. Tuto léčbu pojišťovna nehradí.

„Princip laserové terapie MLS spočívá v tom, že v jeden okamžik je využíváno záření dvou vlnových délek najednou. Jedna z nich působí protizánětlivě, druhá proti bolesti. Zásadní také je, že se jedná o takzvaný studený laser, který neprohřívá tkáně. Teplo by totiž mohlo zánět zhoršit," vysvětluje primářka rehabilitačního oddělení trutnovské nemocnice Silvie Šidáková.

Silvie Šidáková, primářka rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Trutnov.
Nový trend. Rehabilitace pomáhá lidem s dýchacími potížemi po covidu

Zdravotnické zařízení přístroj poprvé vyzkoušelo na jaře letošního roku, nejprve u pacientů s postcovidovým syndromem, vzápětí ale také u ženy, která byla v těžkém stavu přijata na ARO. „Ačkoliv prognóza jejího zdravotního stavu po mnohých zkušenostech našich lékařů nebyla dobrá, laserová léčba měla obrovský efekt a pacientka mohla po týdnu odejít domů. Tak rychlé uzdravení z těžkého stavu jsme u nás v nemocnici do té doby neviděli,“ popisuje primářka.

Terapii si pochvalují

V době, kdy nemocnice přístroj zakoupila, počet hospitalizovaných pacientů s covidem klesal, přicházeli však lidé, kteří se po prodělané nemoci stále necítili dobře. I tady se laserová terapie ukázala jako velmi účinná.

„Nemohla jsem se zhluboka nadechnout. Měla jsem pocit, že mám kůži na hrudníku o dvě čísla menší. Ačkoliv jsem poctivě rehabilitovala a cvičila, můj stav se výrazně zlepšil až po absolvování laserové terapie. Byla to obrovská úleva, najednou jsem vyšla schody bez zadýchání, jako bych dostala druhou šanci normálně dýchat. Přála bych to každému, kdo má stejné potíže,“ přibližuje svou zkušenost Jaroslava Makovská, která laserovou terapii podstoupila dvakrát, po obou prodělaných covidech.

Silvie Šidáková, primářka rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Trutnov.
Mnoha lidem by se srovnalo zdraví, pokud by si narovnali vztahy, tvrdí primářka

„Po prodělaných infekcích může dojít k různým srůstům a změnám v tkáních a tento stav pomáhá laser dobře ovlivnit,“ říká primářka Šidáková. „Laserovou terapii doplňujeme klasickými fyzioterapeutickými metodami, při nichž je cílem uvolnit hrudník, zapojit hlavní dechový sval - bránici a protáhnout pomocné dechové svaly. Podmínkou je, že pacient má v pořádku plíce a doporučení k léčbě od pneumologa,“ dodává.

Těžký průběh covidu i postcovidový syndrom pomáhá léčit v trutnovské nemocnici robotizovaná laserová terapie.Těžký průběh covidu i postcovidový syndrom pomáhá léčit v trutnovské nemocnici robotizovaná laserová terapie.Zdroj: Oblastní nemocnice Trutnov

Laserová terapie se provádí vleže na lůžku a trvá přibližně půl hodiny. Výhodou je, že v průběhu léčby není potřeba přítomnost fyzioterapeuta, robotický laser totiž po nastavení zdravotníkem pracuje sám. Mezi další možnosti jeho využití patří například záněty šlach, bolestivá ramena, kolena, záda a další části pohybového aparátu.

Trutnovská nemocnice rozšířila rehabilitační oddělení.
Trutnovská nemocnice rozšířila rehabilitaci, pomůže lidem s potížemi po covidu