Přeplněná ambulance, kdy se v čekárně tísní hlavě na hlavě? Dvouměsíční čekání na menší operační zákroky při poranění kolen, kotníků či zápěstí? Takové situace se nyní nekonají. Stojí za tím obavy lidí z nákazy. Zdráhají se chodit do nemocnice, odkládají proto řešení méně akutních a chronických obtíží.

Patrné to je například na oddělení ortopedie trutnovské nemocnice. „V případě kloubních náhrad, především kyčlí, kolen a kořenových kloubů palce ruky zůstává čekací doba šesti měsíců v podstatě nezměněná. U menších ortopedických výkonů, jakými jsou artroskopie ramen, kolen, zápěstí, kotníků či loktů se ovšem termíny zkrátily. Místo původních šesti až osmi týdnů je můžeme nyní provádět i do tří týdnů,“ potvrzuje primář trutnovské ortopedie Aleš Chaloupka.

V plném provozu mělo jeho oddělení až 25 plánovaných operací týdně, nyní je zhruba na polovičním počtu. Do ortopedické ambulance chodí rovněž o 50 až 60 procent lidí méně. „Lidé mají obavy navštívit zdravotnické zařízení kvůli strachu z nákazy. Odkládají řešení poloakutních či chronických obtíží. Některé případy se ale odkladem výrazně zhorší,“ upozorňuje Chaloupka.

Nemocnice nemohla vykonávat plánované operační výkony kvůli pandemii koronaviru od 16. března do 11. května. Zdravotnický personál pracuje v ochranných pomůckách. Na sobě má respirátor, brýle nebo štít přes oči, rukavice, případně i plášť. Pacienti jsou povinni nosit roušku při ambulantním vyšetření i při hospitalizaci. V čekárně musí dodržovat dvoumetrové odstupy a vyplnit dotazník, jestli nepřišli do styku s nakaženou osobou nebo osobou podezřelou z nákazy.

Při práci na sále se situace pro lékaře oproti běžným podmínkám tolik nezměnila. „Tam prakticky nenastala žádná změna v přístupu ochrany. Používáme čepice, brýle, ústenku, plášť, rukavice a speciální obuv pro sály,“ popisuje primář trutnovské ortopedie.

„Každý hospitalizovaný pacient je testován na koronavirus nejdéle 72 hodin před výkonem. Akutně přijatí pacienti jsou prozatím izolováni a testování při příjmu,“ dodává Aleš Chaloupka.

Příznivá epidemiologická situace

„Je obrovskou výhodou, že aktuální epidemiologická situace v regionu je velmi příznivá a doufáme, že to tak i zůstane. Mírným paradoxem stávající situace je skutečnost, že se nám u některých plánovaných výkonů výrazně zkrátila čekací doba, a to přes skutečnost, že jsme je v předchozích měsících nerealizovali nebo pouze v omezeném rozsahu,“ říká ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

„Část pacientů má obavy z možného nakažení v nemocnici a přesouvá tak plánované zákroky a vyšetření na podzim. Nám se tak uvolňují termíny v nejbližších týdnech a zaplňují podzimní termíny. Přání pacientů respektujeme a vycházíme jim v maximálním možném rozsahu vstříc. Na druhou stranu je potřeba uvést, že v naší nemocnici nebyl do současné doby žádný hospitalizovaný pacient s prokázaným onemocněním covid-19,“ připomíná Procházka a vysvětluje, že všichni noví pacienti přijímaní na plánované operační zákroky jsou testováni na covid-19. Zaměstnanci exponovaných pracovišť prochází testováním obdobně jako zaměstnanci například v sociálních zařízeních, a to na náklady nemocnice.

Nemocnice nadále provádí testování jak pro indikované pacienty (s příznaky, či s významnými kontakty s nemocnými), tak i z preventivních důvodů (pacienti přijímaní na plánované zákroky), ale i pro samoplátce. „Nepředpokládáme, že bychom v nejbližším období měli tento režim tlumit,“ tvrdí ředitel trutnovské nemocnice.