Přestože dopravní stavba vznikne na silnici první třídy, kterou spravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zaplatí ji město. Stát bude 850 tisíc korun. Nejpozdější termín dokončení je 31. května letošního roku. Podle města dojde během výstavby kruhového objezdu k omezení dopravy, k úplné uzavírce ale nikoli.

„Lidé se nemusí obávat dlouhého dopravního omezení, bude to záležitost několika dnů,“ ujistil Jaroslav Nepraš, jednatel společnosti Dopravní značení K.H., která kruhový objezd vybuduje. Obdobné okružní křižovatky pomáhala firma tvořit například v Kutné Hoře, Kolíně či Jílovém u Prahy.

Vizualizace parkovacího domu, který vznikne v areálu trutnovské nemocnice podle projektu architektů brněnského studia Atelier 99.
Trutnov bude mít první parkovací dům. Známe novou vizualizaci, cenu i termíny

Nebude to klasický velký kruhový objezd, jimiž je Trutnov pověstný, jako u kina, na Pražské nebo u Tesca. U hotelu Patria vznikne typově podobná okružní křižovatka jako u zdravotnické školy. Sestavena bude z 22 černožlutých krátkých zpomalovacích prahů rozložených na vozovce kolem bílo-červených plastových svodidel umístěných uprostřed. Město ji nejprve otestuje. Pokud se nová forma křižovatky osvědčí, přijde na řadu klasický kruhový objezd.

K úpravě křižovatky dojde pravděpodobně v květnu, záleží na počasí. „Přesný termín zatím není jasný. Bude záležet na počasí, práce na silnici musíme provést mimo dopravní špičku, abychom co nejméně blokovali dopravu. Malovat na silnici nelze, pokud je mokro a teplota povrchu je nižší než deset stupňů,“ vysvětlil Nepraš.

„Musíme vše nachystat a připravit, aby lidé věděli, jak mají jezdit. Instalaci na vozovce provedeme rychle, ale nějaký čas zaberou dokončovací práce. Dopředu proto připravíme betonové základy pro velkoplošné dopravní značky, upravíme současné dopravní značení. Na vozovku se poté musí vybrousit dopravní značení, nakonec se tam našroubují obrubníky, plastové zpomalovací prahy a uprostřed plastová svodidla,“ upřesnil jednatel společnosti Dopravní značení K.H.

Trutnov vybuduje nový kruhový objezd na křižovatce u hotelu Patria.Trutnov vybuduje nový kruhový objezd na křižovatce u hotelu Patria.Zdroj: Dopravní značení K.H.

Město chce nejprve otestovat, jaký vliv bude mít nový kruhový objezd na dopravu. „Kruhový objezd bude mít nejprve provizorní charakter, což je záměr. Naším cílem je vyzkoušet, jak v tomto místě okružní křižovatka bude fungovat, jestli nepřinese komplikace. Nicméně předpokládám, že lidé ze sídliště v Náchodské ulici ji uvítají, protože vyjet odtud je velký problém,“ řekl starosta Trutnova Michal Rosa.

Bývalý areál Texlenu Trutnov v Horské ulici neskončil kompletní demolicí. Trutnovská společnost Autostyl ho zachránila díky rozsáhlé rekonstrukci.
Areál bývalého Texlenu v Trutnově vstal po sedmnácti letech z mrtvých

„Situaci budeme průběžně vyhodnocovat. Pokud se kruhový objezd osvědčí, dojde k vybudování standardního kruhového objezdu, současně s rekonstrukcí Polské či Náchodské ulice,“ dodal.

Umístění dalšího kruhového objezdu ve městě vysvětlil starosta tím, že se jedná o problematickou křižovatku. „Myslíme si, že toto místo má několik problémů, jako je napojování aut z Polské ulice. S rostoucí dopravou je také čím dál těžší vyjet od hotelu Patria a sídliště v Náchodské ulici.“

Nový kruhový objezd v Náchodské ulici chtěl Trutnov postavit už v loňském roce. Dva ze tří uchazečů tendru ovšem nezvládli správně podat žádost. „Proto jsme výběrové řízení zrušili a rozhodli se ho vypsat znovu,“ konstatoval starosta Michal Rosa.

Takhle to vypadá na česko-polské hranici Královec/Lubawka v únoru 2024. Kdy se začne stavět dálniční propojení české D11 na polskou S3, stále není jasné.
Polský Budimex se kvůli stavbě D11 stěhuje do Trutnova. Prozradil svoje plány