V krátké vzdálenosti mezi ulicemi Polská a Náchodská tak bude mít Trutnov tři: u kina, u Lidlu a hotelu Patria. Ten nejnovější nejprve město otestuje na jaře v provizorním režimu, až poté by došlo na stavbu klasického kruhového objezdu, kterými je Trutnov pověstný. Město se chce pustit také do revitalizace Lípového náměstí v Poříčí.

Rekonstrukce sportovního areálu SK Horní Staré Město začne už 4. ledna.
VIDEO: To bude změna! Sportovní areál SK Horní Staré Město dostane moderní tvář

Vylepšení podoby Lípového náměstí v okolí kostela sv. Petra a Pavla se připravuje už několik let. Letos by to už snad mělo klapnout. „V lednu budeme žádat o dotaci na revitalizaci Lípového náměstí v Poříčí, což je dlouho slibovaná akce. Bohužel tento dotační titul byl několikrát odložen, tak se k tomu dostaneme v příštím roce,“ řekl starosta Trutnova Michal Rosa. Podle něj by se mělo jednalo o největší akci Trutnova v roce 2024. „Ještě neznáme přesné náklady, dokončuje se rozpočet. Doufáme, že budeme se žádostí o dotaci úspěšní a do rekonstrukce náměstí v Poříčí se pustíme,“ dodal.

Zanedbaná lokalita tak konečně prokoukne. Na Lípovém náměstí dojde k úpravě zeleně včetně nové výsadby. „Vzniknou zálivy pro zastavování autobusů na obou stranách, zlepší se průjezdnost i bezpečnost při nastupování. Na náměstí vzniknou dvě malá dětská hřiště. Významná je takzvaná modrozelená složka, což je práce s dešťovou vodou. To je podmínka dotačního titulu. Kvůli tomu jsme projekt předělávali,“ upřesnil trutnovský starosta.

Významnou novinkou bude pro řidiče vybudování nového kruhového objezdu. Od loňského listopadu jezdí po novém kruhovém objezdu na křižovatce ulic Pražská, Žižkova a Úpická, příští rok vznikne v Trutnově další v Náchodské ulici u hotelu Patria.

Řidiči můžou od pátku jezdit po novém kruhovém objezdu v Trutnově v Pražské ulici.
Hotovo! ŘSD otevřelo o měsíc dříve nový kruhový objezd v Trutnově

„Myslíme si, že toto místo má několik problémů, jako je napojování aut z Polské ulice, s rostoucí dopravou je také čím dál těžší vyjet od hotelu Patria a sídliště v Náchodské ulici,“ vysvětlil starosta Trutnova Michal Rosa.

Nový kruhový objezd v Náchodské ulici město chtělo postavit už v letošním roce. Dva ze tří uchazečů tendru ovšem nezvládli správně podat žádost. „Proto jsme výběrové řízení zrušili a rozhodli se ho vypsat znovu. Nyní nejsou klimatické podmínky pro zřízení kruhového objezdu, ale na jaře se tak stane,“ uvedl starosta.

Město nejprve otestuje fungování okružní křižovatky provizorním kruhovým objezdem, kdy na zemi rozloží černožluté dopravní prvky, podobně jako u zdravotnické školy. „To proběhne velice rychle, na stávající vozovku se připevní dokola dopravní prvky. Budeme testovat provoz a pozorovat, jestli tato novinka nepřinese komplikace. Křižovatka je blízko kruhového objezdu u Lidlu, což byl dlouhé roky argument, proč tam nemůže být. Až poté by došlo na stavbu klasického kruhového objezdu,“ popsal situaci Michal Rosa.

Figurína draka zdobí kruhový objezd v Trutnově na Polské ulici od roku 2009. Letos ji Technické služby Trutnova kompletně opravily.
FOTO: Kruhové objezdy zdobí drak, nosorožec, zámek i koruna