"Tento kříž zde pravděpodobně stojí už od 19. století. Čas se samozřejmě podepsal na jeho stavu. Byl poškozen hnilobou, a především část v zemi byla tak zničená, že hrozilo jeho zlomení a pád," vysvětlil Ivan Adamec, starosta Trutnova.

Rovněž vodorovné břevno silně poškodily povětrnostní podmínky. "Celá konstrukce kříže ztrácela celistvost a postupně z něho opadaly ozdobné prvky. V místě spoje jsme dokonce našli dutinu s ptačím hnízdem," řekl Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města. Radnice se proto rozhodla nechat kříž demontovat a opravit.

Silvestrovskou noc v Trutnově ozářily ohňostroje.
FOTO: Silvestrovskou noc v Trutnově rozzářily ohňostroje

Spodní uhnilá část byla nahrazena ocelovou patkou k upevnění do betonu. Kompletně bylo vyměněno vodorovné břevno, vylepily se vyhnilé části a ztrouchnivělé dřevo se zpevnilo napuštěním a kovovými prvky. "Barevně jsme dřevo vyretušovali a také jsme nechali doplnit chybějící jetelová zakončení ramen a Krista malovaného na plechový podklad. Při renovaci jsme postupovali podle dobové fotografie," upřesnil Vlastimil Grof. Práce provedl na konci loňského roku Jiří Semerák z Červeného Kostelce.

"Odhadujeme, že jde o jediný takto starý ještě dochovaný dřevěný kříž v širokém okolí, proto bylo nutné jej zachovat s maximální autentičností do budoucna," uvedl starosta Adamec.