Trutnov opravil unikátní dřevěný kříž u Janské kaple
Dřevěný kříž u Janské kaple, podle odhadů patrně nejstarší dochovaný v širokém okolí, je opravený. Spodní část kříže byla ve velmi špatném stavu a ozdobné prvky opadaly. Radnice do záchrany unikátního kříže investovala necelých 85 tisíc Kč.
"Tento kříž zde pravděpodobně stojí už od 19. století. Čas se samozřejmě podepsal na jeho stavu. Byl poškozen hnilobou, a především část v zemi byla tak zničená, že hrozilo jeho zlomení a pád," vysvětlil Ivan Adamec, starosta Trutnova.
Rovněž vodorovné břevno silně poškodily povětrnostní podmínky. "Celá konstrukce kříže ztrácela celistvost a postupně z něho opadaly ozdobné prvky. V místě spoje jsme dokonce našli dutinu s ptačím hnízdem," řekl Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města. Radnice se proto rozhodla nechat kříž demontovat a opravit.
Spodní uhnilá část byla nahrazena ocelovou patkou k upevnění do betonu. Kompletně bylo vyměněno vodorovné břevno, vylepily se vyhnilé části a ztrouchnivělé dřevo se zpevnilo napuštěním a kovovými prvky. "Barevně jsme dřevo vyretušovali a také jsme nechali doplnit chybějící jetelová zakončení ramen a Krista malovaného na plechový podklad. Při renovaci jsme postupovali podle dobové fotografie," upřesnil Vlastimil Grof. Práce provedl na konci loňského roku Jiří Semerák z Červeného Kostelce.
"Odhadujeme, že jde o jediný takto starý ještě dochovaný dřevěný kříž v širokém okolí, proto bylo nutné jej zachovat s maximální autentičností do budoucna," uvedl starosta Adamec.