„Zahájení výstavby parkovacího domu předpokládáme na začátku roku 2025 v návaznosti na další realizované stavby v areálu nemocnice. Doba výstavby bude zhruba 14 měsíců,“ řekl Pavel Bulíček, první náměstek hejtmana odpovědný za krajské investice.

Kraj totiž chystá v trutnovské nemocnici i další velké investice a stavbu nových budov, dohromady zhruba za miliardu korun. Odhadované náklady na vybudování parkovacího domu jsou 241 milionů Kč bez DPH. Parkovací dům bude šestipodlažní a poskytne 275 míst. Půjde o železobetonovou konstrukci, která bude mít šest konstrukčních modulů.

V trutnovské porodnici stoupá počet porodů pouze s porodní asistentkou.
Porody pouze s asistentkou? V trutnovské porodnici je o ně čím dál větší zájem

„Parkovací dům bude sloužit především pro návštěvníky, pacienty a zaměstnance Oblastní nemocnice Trutnov. Možnost parkování veřejnosti je v jednání,“ uvedl Bulíček.

„Vybudováním parkovacího domu v trutnovské nemocnici se vyřeší dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst pro návštěvníky, pacienty i zaměstnance. Ulevíme tím také parkování a dopravě v okolních ulicích,“ dodal náměstek hejtmana.

Vybudování parkovacího domu vítá starosta Trutnova Michal Rosa. „Jsem velice rád, že Královéhradecký kraj vyslyšel naši žádost, aby řešil současný nepoměr mezi dostupnými parkovacími místy v areálu a potřebami personálu a ležících pacientů. Nepříjemným důsledkem této skutečnosti je, že jsou přetížena všechna městská parkoviště v blízké vzdálenosti a k odstavování vozidel slouží i celá městská část Kryblice.“

Vizualizace parkovacího domu, který postaví Královéhradecký kraj v trutnovské nemocnici.
Parkovací dům, emergency, pavilon pro akutní péči. Miliarda promění nemocnici

Parkovací dům podle projektu architektů brněnského studia Atelier 99 vyroste nad pavilonem interny (objekt D), kde pro něj po odtěžení svahu vznikne adekvátní prostor. „Parkovacích míst bude 275 s místy, která jsou vyhrazena pro imobilní osoby, a také zde budou místa pro elektroauta,“ upřesnil Bulíček.

Královéhradecký kraj počítá v trutnovské nemocnici rovněž s výstavbou nové budovy urgentního příjmu. Stavba se také plánuje na rok 2025. Momentálně probíhá příprava projektové dokumentace. Letos v březnu by měly začít stavební práce na dokončení výstavby pavilonu hematologie, transfúzního oddělení a rehabilitace, jehož nový dodavatel se soutěží. Hotové jsou základy a přízemní část budovy, prostavěno bylo zhruba 20 milionů korun ze 139 milionů. Poté ale původní dodavatel odstoupil od smlouvy a práce se zastavily.

Zdroj: Deník/Jan Braun

V loňském roce kraj opravil v trutnovské nemocnici za 36 milionů korun bez DPH kuchyni a jídelnu. Stravovací zařízení s kapacitou 700 jídel na směnu obnovilo provoz po rekonstrukci 16. prosince. Zajišťuje stravu pro 350 zaměstnanců, 300 pacientů a 50 jídel pro gastro rozvoz.

„Rekonstrukcí konkrétně prošel celý provozní úsek kuchyně ve druhém patře stávajícího stravovacího objektu. Kromě stavebních úprav jsme prostory vybavili nejnovějšími gastrotechnologiemi a zmodernizovali jsme přípravnu, chladírnu a výdejnu jídel. Důraz jsme také kladli na vysoké hygienické standardy a energetickou úsporu. Pro nemocnici jsme zajistili možnost vaření podle nejnovějších gastronomických trendů pro přípravu kvalitní stravy, která zachovává výživové hodnoty a chuť potravin. Věříme, že to ocení nejen pacienti, ale i zaměstnanci trutnovské nemocnice,“ uvedl první náměstek hejtmana Pavel Bulíček.

Rekonstrukci stravovacího objektu kraj zahájil v červnu loňského roku. Stavební práce zahrnovaly opravy střechy, úpravy vnitřní dispozice a technického zařízení budovy jako je kanalizace, rozvody vody, elektroinstalace, vzduchotechniky a ústředního topení. V prvním podlaží, kde se mimo jiné nachází sklady potravin, hrubé přípravny, kanceláře, úklidové prostory stavbaři zachovali původní stav, zhotovili nové rozvody a umožnili zásobování kuchyně pomocí nákladní rampy a třech obslužných výtahů.

V Uffu se konal benefiční ples Oblastní nemocnice Trutnov a Oblastní charity Trutnov.
FOTO: Zpěvačka Nývltová i překvapení v tombole. Ples nemocnice a charity bavil

Celkovou rekonstrukcí prošlo druhé podlaží, ve kterém se nachází čisté přípravny, přípravny studené a teplé kuchyně, hlavní produkční varna, varna pro dietní kuchyni, úsek šokového zchlazování jídel, umývárny provozního nádobí a přepravních vozíků a termoportů pro přepravu jídel.

„Důležité bylo i hledisko zlepšení efektivity práce personálu kuchyně, například nový elektrický míchací kotel výrazně zjednoduší přípravy polévek či omáček a granulová myčka umožní umytí velkého množství nádobí bez jakékoli nutnosti předmývání,“ popsal náměstek Bulíček.