„Musím se pochlubit, požádali jsme ministerstvo kultury o grant a ve skupině nonverbálního divadla a tance jsme mezi festivaly skončili na prvním místě. Jako jediní tedy máme jistotu, že dostaneme peníze. Je to potvrzení toho, že se jedná o unikátní akci,“ řekl Libor Kasík, ředitel společenského centra Uffo, které festival pořádá.

Podle Kasíkových slov je v Česku žánr nového cirkusu stále novinkou. „Pro drtivou většinu populace je to opravdu nová věc. Samozřejmě ve Francii tento žánr, který spojuje akrobatické a další cirkusové prvky s divadlem a zajímavou hudbou, existuje už čtyři desetiletí, ale u nás zhruba deset let,“ vysvětlil Libor Kasík.

Novému cirkusu se v Česku věnují například soubory Décalages, V.O.S.A. nebo Bratři v tricku. „Větší seznámení veřejnosti s tímto žánrem ale zařídil až soubor La Putyka. Řada lidí však stále neví, co si pod novým cirkusem má představit,“ podotkl Libor Kasík.

Velký ohlas mezi mladými lidmi

Během loňského ročníku, který se konal nejen v Uffu, ale i v ulicích města, se za velkého zájmu veřejnosti představilo celkem čtrnáct souborů z Čech i ze zahraničí. Návštěvníci Cirk-Uffu měli možnost zhlédnout například představení špičkového francouzského souboru Akoreacro, který nabídl široké spektrum dovedností od artistiky až po beat-box. „Byla to velkolepá podívaná a navíc představení velice umělecky kvalitní,“ shrnul výkon francouzského souboru ředitel Uffa, podle něhož si nový cirkus získává stále větší ohlas mezi mladými lidmi a umělci, kteří se tomuto žánru chtějí věnovat sami.

Přispívají k rozvoji nového cirkusu

Program letošního ročníku připravuje Libor Kasík ve spolupráci s Šárkou Maršíkovou z Cirqueonu, který se věnuje rozvoji nového cirkusu v Česku. „Připravují například různé kurzy, semináře. I něco podobného bych chtěl jednou v Trutnově realizovat,“ konstatoval Libor Kasík.

Jak sám ale řekl, na rozdíl od Francie v České republice nejsou žádné cirkusové školy. „Zatímco u nás se cirkusové umění dědilo z generace na generaci, například ve Francii a v Rusku je nepočítaně škol, což je na počtu a kvalitě lidí, kteří se novému cirkusu věnují, také vidět,“ upozornil.

Návštěvníci letošního ročníku se tak mohou těšit na český soubor La Putyka s představením Up´End´Down (ve čtvrtek 31. května od 19.30 v Uffu), na francouzský soubor Compagnie Ieto nebo belgický Companie Ea Eo.

Unikátní festival nejen v Česku

Cirk–Uff je podle slov Libora Kasíka unikátním festivalem. Podobné akce se dějí především ve Francii, Španělsku nebo skandinávských zemích. „Věřím, že když se nám to podaří rozjet, budou na představení jezdit lidé nejen z Trutnova a Česka, ale i z jiných zemí. Naší snahou je překvapovat a přinášet zážitky, aby se k nám návštěvníci rádi vraceli,“ dodal ředitel Uffa.