Trutnov se od začátku dubna zařadil mezi osmatřicet měst v Česku, která využívají sdílená kola. Lidé mají možnost vypůjčit si na 18 stanovištích po celém městě třicet mechanických kol městského typu se sedmi převody a dvacet elektrokol. „Počtem elektrokol, která mají lidé k dispozici, je Trutnov ojedinělý v republice. Jejich využití se v Trutnově vzhledem k terénu nabízí,“ řekl Lukáš Luňák, jednatel olomoucké společnosti nextbike Czech Republic.

Sdílená kola v Hradci Králové.
Nejsme cyklofanatici, říká provozovatel sdílených kol. Ve Dvoře budou od května

Sdílená kola můžou využívat místní občané i turisté. K dispozici jsou na Krakonošově náměstí, na Zelené Louce, u vlakového i autobusového nádraží, v Šestidomí, u plaveckého bazénu nebo v Poříčí. Prvních patnáct minut jízdy je zdarma. Právě do této časové hranice se totiž podle nextbike vejde zhruba 90% výpůjček napříč Českem. Od 16. minuty se bude uživatelům účtovat sazba pro městská kola 25 Kč za každých 30 minut jízdy a pro elektrokola 2 Kč za každou minutu. Kola se půjčují na volně dostupných místech pomocí mobilní aplikace, díky které je možné kolo bezdotykově odemknout během 2 vteřin.

Přes 22 tisíc uživatelů v kraji

První rok bude v Trutnově zkušební, po něm město vyhodnotí, jestli v něm bude pokračovat. Sdílená kola se poprvé objevila na Trutnovsku před dvěma lety ve Dvoře Králové nad Labem a Vrchlabí, jezdit se tam na nich bude i v letošním roce. Ve Dvoře Králové od dubna, ve Vrchlabí od 1. května. V Královéhradeckém kraji využívají takzvaný bikesharing rovněž Hradec Králové, Hořice v Podkrkonoší, Rychnov nad Kněžnou a od letošního března také Jičín. Celkem existuje v kraji více než 22 tisíc uživatelů sdílených kol, v České republice přes 240 tisíc.

„Královéhradecký kraj je lídrem v Česku. Má nejvíce měst, která používají sdílená kola,“ konstatoval Luňák.

„Sbírali jsme zkušenosti ve Dvoře Králové, Vrchlabí a Hradci Králové, i na základě toho jsme se rozhodli sdílená kola ve městě vyzkoušet. Na konci sezony tuto službu zhodnotíme. Věřím, že s ní budou lidé spokojeni a že ji budeme provozovat i v příštích letech,“ uvedl místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych. Ve Dvoře Králové nad Labem využilo sdílená kola od jejich zavedení v květnu 2022 téměř 2500 lidí.

Nástup elektrokol

„Sdílená kola by měla přispět k tomu, aby se více lidí pohybovalo po Trutnově na kolech místo v autech a na motorkách. Pohybovat se po městě na kole je zdravější, ekologičtější a někdy i rychlejší. Počítáme rovněž se zvýšením frekvence dopravy po dokončení celého úseku polské dálnice S3 k českým hranicích s tunelem u Bolkova, chtěli jsme proto občanům nabídnout alternativní možnost přesunu po městě,“ dodal Hendrych.

Elektrokola mají letos poprvé k dispozici také lidé ve Dvoře Králové nad Labem. „Vidíme, že poptávka po elektrokolech stoupá. Předpokládáme, že do 5 let bude podíl elektrokol ze 30 procent ve všech městech. Podle statistik je lidé o trochu více využívají než standardní kola, nikoliv ale výrazně. Pro řadu lidí spočívá smysl půjčení kol v tom, že se projedou a musí vyvinout fyzickou aktivitu, například při cestě do práce nebo z práce,“ vysvětlil Lukáš Luňák.

Ilustrační foto
Do ulic Dvora Králové se vrací sdílená kola, nově přibudou i elektrokola

Službu sdílených kol bude v Trutnově provozovat společnost nextbike Czech Republic, která zvítězila ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 1 397 550 Kč. „Nabídku podaly dva subjekty, přičemž vítězná cena je výrazně nižší, než nabídl druhý soutěžící. V letošním roce začal provoz sdílených kol podporovat také Královéhradecký kraj, který budeme žádat o finanční podporu ve výši řádově půl milionu korun,“ upřesnil místostarosta Trutnova Tomáš Eichler.

Speciální obrněný zámek

Sdílená kola jsou zabezpečená proti odcizení. „V každém kole máme nainstalovanou GPS a SIM kartu, takže neustále vidíme on-line, kde kola jsou. Mají navíc takzvané obrněné zámky, které jsme zavedli na všech kolech v republice od loňského roku kvůli velkému vandalismu v Ostravě. Eliminují možnost zneškodnění zámku,“ objasnil jednatel společnosti nextbike, jak jsou sdílená kola chráněná.

Ve městech Královéhradeckého kraje je podle něj situace předpisová. „S vandalismem nicméně musíme počítat. Rizikové chování okamžitě registrujeme v našem velíně. Jednou se například stalo, že paní si naložila sdílené kolo do vlaku. Systém nás upozornil, že kolo mizí velkou rychlostí. S paní jsme se spojili a upozornili jí, chtěla se přitom jen projet na kole za městem,“ popsal kuriozní případ Lukáš Luňák.

V regionu přibydou sdílená kola. Královéhradecký kraj a Nadační fond Škoda Auto podpoří udržitelnou mobilitu
V regionu přibydou sdílená kola. Kraj podpoří udržitelnou mobilitu

Jak sdílená kola používat?

Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, zaregistrovat se a najít volné kolo v blízkosti na některém z 18 stanovišť v Trutnově. Na některých místech jsou stojany, někde je ale pouze vodorovné značení. Po načtení QR kódu z kola chytrým telefonem se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo potřeba vrátit opět do jednoho ze stanovišť v Trutnově. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, a to díky podpoře města Trutnova a dotace z Královéhradeckého kraje. Od 16. minuty se bude jezdcům účtovat standardní sazba pro mechanická kola 25 Kč za každých 30 minut jízdy a pro elektrokola 2 Kč za každou minutu.

Seznam stanovišť v Trutnově:

· Horní Staré Město u hřiště

· Horní Staré Město CityMarket

· Horská ulice u bývalého Texlenu

· Šestidomí u Rubínu

· ZŠ Komenského

· Autobusové nádraží

· Vlakové nádraží

· Promenáda u Obchodní akademie Trutnov

· Krakonošovo náměstí

· Slovanské náměstí

· Jiráskovo náměstí

· M. Gorkého Oblastní nemocnice Trutnov

· M. Gorkého zastávka MHD

· Plavecký bazén

· Sportovní most (za hotelem Patria)

· Dvoračka

· Lípové náměstí

· Dolce

O společnosti nextbike

Nextbike je největší česká bikesharingová platforma, která nabízí sdílená kola v desítkách českých měst. K dispozici je v nich přes 6500 městských kol a 500 elektrokol, na kterých aktivně jezdí přes 240 tisíc uživatelů. Kola se půjčují na stanicích pomocí aplikace, kde je možné kolo bezdotykově odemknout během 2 vteřin. Pokud uživatel nechá kolo jinde, přijde mu napomenutí, při druhém přestupku pak pokuta. Firmu založili dva bývalí profesionální hokejisté Lukáš Luňák a Tomáš Karpov, poté se k nim přidal ještě plavec Dan Rambousek. V roce 2022 platforma narostla o 150 procent a měla obrat 61 milionů korun. Celkově v Česku působí od roku 2018 a za tu dobu zaznamenala už více než 6 milionů výpůjček. Nextbike po celém světě využívá kola od tradičního českého výrobce Olpran z Hořic.