Už je to takový skoro tradiční folklór, ty trutnovské komunálky. Po čtyři volební období vládne na radnici stále stejná sestava. Pro jiná města v regionu Trutnovska a Semilska skoro nepředstavitelná situace, pro Trutnov, jako druhé největší město v Královéhradeckém kraji, běžná věc. Rozhodují voliči a ti současné garnituře na radnici věří. Jak je vidět, už pořádně dlouho.

Zřejmě právem. Trutnov vzkvétá. Má Společenské centrum Uffo, které se řadí mezi nejmodernější objekty svého druhu v republice a za rok 2011 se stalo stavbou roku.

Uffo vyneslo městu světový kredit

Realizace divadla patřila mezi největší investice už minulého volebního období. Když se před lety začalo mluvit o možnosti vybudovat v Trutnově divadlo, stále byly na řadě jiné, důležitější věci.

Velkou pozornost tehdy zvolení zástupci Trutnova věnovali například budování kruhových objezdů a nových silnic. Také na seniory se myslelo, když vznikal moderní a rozlehlý Domov důchodců a dům s pečovatelskou službou na Humlově kopci.

Až před začátkem posledního čtyřletého období došlo na kulturu. A slavnostně se, těsně před volbami, otvíralo společenské centrum Uffo. Trutnované jsou na své divadlo pyšní. Větu, kterou na Facebook Krkonošského deníku napsala jedna z uživatelek: „Za nás naprostá spokojenost, Trutnov jen kvete, tradicí se stávají moc hezké akce (Pivofest, Dračí slavnosti, trhy.....). Rozhodně bychom nechtěli bydlet jinde," lajkovala řada dalších uživatelů.

Ano, Trutnov lidé považují za Mekku kulturního vyžití a akce, které Uffo pořádá, mají nejen celorepublikový, ale i světový ohlas.

Nejen kulturou však živ je člověk. A tak v posledních čtyřech letech napřeli zastupitelé pozornost k prozaičtějším záležitostem. Investice plynuly především do kanalizace. Odkanalizováno je Bojiště, z městské kasy od roku 2010 vytáhla tato investice více než 40 milionů korun. Letos bylo završeno budování kanalizace ve Volanově, která vyšla na necelých 35 milionů korun. Lokalita Lhota Bezděkov má nový vodovod.

Další významnou investici představuje rekonstrukce ulice Rudolfa Frimla, která byla rozložena do tří let a dokončena v roce 2012. Obnovou prošla ulice Obránců míru. Do přeložky nadzemní části horkovodu vložil Trutnov 6,5 milionu korun.

Investic se během uplynulého období dočkala také jedna trutnovská škola, a to ZŠ kpt. Jaroše.

Bylo nutné poprat se tam s dřevomorkou a završit třetí etapu rekonstrukce budovy.

Na investice do kultury a zkvalitnění života obyvatel se však nezapomnělo ani tentokrát. Například rekonstrukce Muzea v Podkrkonoší si vyžádala skoro 9,5 milionu korun a výstavba Galerie draka téměř 6,5 milionu korun. Změnilo se Krakonošovo náměstí, na jehož obnovu v první etapě plynulo 9 milionů korun. Ve městě byly obnoveny plochy zeleně. V těchto dnech prochází obnovou lávka u Obchodní akademie a na rekonstrukci čeká další lávka v dezolátním stavu u tenisových kurtů Na Lukách.

Kryblice je plná aut, studují ji experti

Samozřejmě jsou věci k řešení. Například dopravní situace na Kryblici, kde je hodně automobilů a různých jednosměrek, které se všem obyvatelům lokality nelíbí. Největší problém v současnosti vzniká v okolí parkoviště u nemocnice, na něž se vjíždí z ulice Maxima Gorkého a vyjíždí do ulice Kryblická. Průjezd parkovištěm sousedící úzkou ulicí U Nemocnice z ulice Kryblická je zakázán. V oblasti navíc sídlí dětští lékaři, je zde základní škola i jídelna a je tu nutnost jejího zásobování.

Při řešení tohoto stavu pomáhají dopravní experti. Radnice navázala spolupráci s Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice, od níž chce získat odborné komplexní posouzení lokality i s návrhem efektivního řešení.

Inventura radnice 2010-2014

Jak dopadly v Trutnově poslední komunální volby v roce 2010?

1. ODS: 37,66% 117 631 hlasů, 14 mandátů.

2. ČSSD: 15,19% 47 440 hlasů, 5 mandátů.

3. Volba pro město 11,76% 36 734 hlasů, 4 mandáty.

4. Sdružení pro Trutnov: 11,17% 34 903 hlasů, 4 mandáty.

5. KSČM: 10,14% 31 680 hlasů, 4 mandáty.

6. TOP 09: 5,96% 15 819 hlasů, 2 mandáty.

Nejúspěšněji ze všech kandidátů si v komunálkách vedl současný starosta Ivan Adamec, když získal 5726 hlasů.

Zabodoval však i v loňských volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, když ho voliči katapultovali z devátého na první místo Královéhradecké kandidátky ODS. V těchto volbách získal Ivan Adamec 2760 hlasů a byl zvolen poslancem.

Rada města Trutnova zasedá v tomto složení: Ivan Adamec (ODS) starosta, Tomáš Hendrych (Volba pro město) místostarosta, Hana Horynová (Sdružení pro Trutnov) místostarostka, Jozef Kochan (ODS), Lumír Labík ODS, Martin Mečíř (ODS), Petr Přívratský (Volba pro město), Michal Rosa (ODS), Michal Šubrt (ODS), Martin Vokatý (Sdružení pro Trutnov), Pavel Káňa (ODS).

Pozitivní změnou je i lepší infrastruktura
Na naši výzvu v Krkonošském deníku, aby ste napsali, jak se vám v Trutnově žije, zareagovala například čtenářka Helena Hardikerová. „V uplynulém období se podařilo v Trutnově zlepšit kulturu. Máme ji na špičkové úrovni. Miluji přibližování umění lidem například prostřednictvím soch ve městě. Určitě je nyní lepší infrastruktura, je dobře, že byla rozšířena naučná stezka po stopách války roku 1866. Líbí se mi údržba památníků. A co se nepovedlo? Podle mne vybudování nákupního centra na Zelené louce, budování ABB na kopci s nejlepším výhledem. Nelíbí se mi zbourání nádherné budovy Texlenu místo snahy města o jeho záchranu a přeměnu třeba i na nákupní centrum. Dále si myslím, že cyklostezka Zelená louka Poříčí není dostatečně široká a že je tam velké nebezpečí úrazů. Štve mě, že město nebrání tomu, aby rostly herny jako houby po dešti. Domnívám se, že město málo podporuje revitalizaci tzv. brownfieldů."

Ceny za vodu, odpady i jízdné Trutnov pro lidi drží v mantinelech

Trutnov patří mezi města v České republice, která drží poplatky za různé služby na co nejnižší možné úrovni. Například za komunální odpad se zde platí kapitační platbou ročně, tedy na hlavu, a to 480 korun. Podle zjištění Deníku je částka pod zákonnou normou. Otázkou je, zda do budoucna tento trend najde ještě naději na udržení. Hovoří se o tom, že obce a města budou muset brzy třídit také bioodpad, což rozhodně navýší nákladovost celého systému odpadového hospodářství. Za poslední roky sice mírně vzrostly ceny jízdného městské hromadné dopravy či vodné a stočné, ale nešlo o žádné skokové navyšování.

Vznik obchodní zóny při výpadovce na Krkonoše přinesl do regionu pracovní místa a navýšil počet marketů. Přesto je však nezaměstnanost na Trutnovsku vysoká. Dokonce stále nejvyšší v Hradeckém kraji. Letos v červnu bylo v okrese bez práce 6390 lidí, tedy 7,9 procenta. To je méně, než například v únoru, kdy byla míra nezaměstnanosti vyčíslena na 9,4 procenta. Důvodem zlepšení jsou nyní sezonní práce v krkonošských podnicích. Hodně lidí přišlo o zaměstnání díky rušení textilního průmyslu. Na využití objektů, které po něm zůstaly, se nenašel dostatečně finančně zajištěný investor vizionář, který by práci lidem dal.

Městská hromadná doprava v Trutnově zaznamenala v uplynulém období zajímavý posun. V roce 2012 se obyvatelé města dočkali jedné z nejzásadnějších změn v této oblasti za posledních dvacet let. Právě díky vzniku zmíněné obchodní zóny došlo k výraznému posílení dopravní obslužnosti vybraných městských částí, například Kryblice, Poříčí, Lhoty a dalších. Jedinou nevýhodou nově zavedeného systému, který obsahuje šest linek MHD, je, že někdy se pro pasažéry cesta autobusem stává doslova vyhlídkovou jízdou po Trutnově. Než se totiž dostanou do konkrétního místa, musí absolvovat pořádný kus cesty.

Anketa: Žilo se vám za uplynulé čtyři roky v Trutnově podle vašich představ?

Veronika Fialová, kuchařka:

I když jsem se v Trutnově nenarodila, město mi přirostlo k srdci. Je tu například řada možností, kde se pobavit. Jsem ráda, že můžeme v létě chodit na koncerty k Uffu. Vyrostla tu hezká dětská hřiště. Oceňuji například to Rákosníčkovo.

Luděk Pavlas, důchodce:

Do Trutnova jezdím často už jedenáct let a znám tu skoro každý kout. Moc se mi líbí například koupaliště, sochy, a to nejen ta pověstné šelmy. Divadlo má město luxusní. Abych řekl pravdu, z počátku jsem nevěřil, že se prostor naplní diváky.

Lenka Haklová, obchodnice:

Pro lidi, kteří podnikají v centru města, je situace čím dál složitější. Díky obchodní zóně a spoustě marketů, které v Trutnově vyrostly, tu skoro nikdo nenakupuje. Kolem šestnácté hodiny je vylidněno. To mě samozřejmě vůbec netěší.

PŘÍŠTĚ: Jak se vám v uplynulých čtyřech letech žilo ve Dvoře Králové nad Labem? Své názory posílejte na e-mail: jana.mudrova@denik.cz nebo ho napiště na náš facebook. Děkujeme. CELOU VÝZVU ČTĚTE Z D E !