Než se lidé po nové lávce projdou, to ještě ale několik týdnů potrvá. Bude totiž potřeba vybudovat mostovku, usadit střechu a skleněné výplně. Město počítá s otevřením nové skleněné lávky propojující centrum s částí Kryblice na přelomu dubna a května.

Od soboty 9. března platí v ulici Na Struze úplná uzavírka, která potrvá do neděle 24. března. Navzdory rozmístění dopravních značek řidiči porušují zákaz vjezdu, včetně šoférů kamionů. Ti se pak složitě otáčejí napříč silnicí. Objízdná trasa vede ulicemi Československé armády a Úpské nábřeží.

Usazení konstrukce nové lávky nad silnicí Na Struze v Trutnově.Řidiči projíždějí zákaz vjezdu v ulici Na Struze, pak se složitě otáčejí.Zdroj: Miloš Šálek

„Konstrukci jsme naložili v pátek v dílně u nás v Novinách pod Ralskem na Českolipsku, kamion ji přivezl do Trutnova v pátek před půlnocí. Přeprava nebyla tak napínavá jako s první polovinou konstrukce, na rozdíl od ní totiž nemá oblouk a je nižší,“ uvedl Ivan Bernát, jednatel firmy Aerolux, která konstrukci vyráběla.

„V sobotu ráno 200 tunový jeřáb umístil 15 tun vážící konstrukci na místo. Naši pracovníci poté obě konstrukce spojili, na svaření použili montážní svory. Příští týden ještě doplní diagonální prvky,“ dodal Bernát.

První část nové konstrukce lávky ulici Na Struze v Trutnově byla instalována v úterý 5. prosince. Měří 24 metrů a váží 17 tun.
VIDEO: Polovina lávky Na Struze je usazená. Váží 17 tun, další část bude na jaře

Po dokončení zámečnických prací vybuduje stavební společnost Eurovia mostovku, po které se bude po otevření chodit. Po vytvrdnutí betonu přijde na řadu namontování střešní konstrukce. „Ta bude ze sendvičových panelů. Nakonec budeme na lávce montovat skla. Bude to 90 dílů po jednom metru, každé sklo má přibližně 120 kilo,“ upřesnil jednatel firmy, která se specializuje na výrobu protihlukových stěn pro dálniční mosty. Dodávala je na dálnici D11 mezi Jaroměří a Hradcem Králové, pardubickou část D35, D1 nebo D3.

Polská stavební společnost Budimex postaví v Polsku 74 km rychlostní silnice S10. Bude na to mít 39 měsíců.
Budimex získal další obří dálniční zakázku: 74 kilometrů za 39 měsíců

Nová skleněná lávka v Trutnově nahradí původní, kterou bylo nutné vyměnit kvůli špatnému technickému stavu. Práce na jejím odstranění začaly 1. srpna loňského roku.