U dračí fontány se sešlo asi 70 lidí. Hovořilo se nejprve o půl století starých událostech - vpádu okupačních armád a krvavému potlačení občanských protestů o rok později. „21. srpen je černým dnem toho státu,“ připomněl trutnovský místostarosta Tomáš Eichler, jeden ze tří řečníků.

Celkem 137 mrtvých při invazi a 7 mrtvých při občanských protestech o rok později. To je podle historiků statistika tragických událostí, které se v naší zemi odehrály před půl stoletím. Zatímco v roce 1968 zabíjeli cizí vojáci, rok na to už komunisté nasadili proti demonstrantům vlastní armádu, SNB (tehdejší policii) a Lidové milice. Památku mrtvých uctili účastníci včerejšího setkání minutou ticha.

Právě situace, kdy v roce 1969 Češi stříleli Čechy a v následné normalizaci na dlouhá léta zmrazili demokratické procesy, je podle iniciativy Milion chvilek pojítkem s aktuální politickou situací. Současná vláda je totiž paradoxně závislá na podpoře komunistů. „Za tento stav nese plně odpovědnost vydíratelný, trestně stíhaný premiér a prezident, který toho premiéra podporuje,“ upozorňuje iniciativa.

Proto se pořadatelé setkání snaží přesvědčit ostatní, aby se otevřeně mluvilo jak o době komunismu, tak o tom, co se děje dnes. „Ráda bych, kromě uctění památky a vzpomínky na historické milníky, našla cestu k sobě navzájem. Semknout se, spojit se, seznámit se, vyměnit si osobní názory, podpořit se v nich, začít o sobě vědět navzájem, protože spolu to zvládneme,“ prohlásila Michaela Sedláčková, pořadatelka trutnovského setkání.

„Pokud se budeme potkávat, mluvit spolu, debatovat, rozvíjet, co znamená rovnost a svoboda, do detailů, ve vzájemné úctě a respektu, tak nás nemůže nic porazit, protože stojíme na správné straně,“ dodal trutnovský místostarosta.

Na závěr setkání v parku zazněla státní hymna. Pak už pokračovaly debaty v menších skupinkách.