Manželé Kasperovi otevřeli EPO1 loni v květnu v objektu bývalé elektrárny v Poříčí, který kompletně zrekonstruovali a vytvořili v něm velkorysé a nenapodobitelné galerijní prostory. Veřejnosti tak nabízejí jedinečný zážitek ze setkání se současným uměním. Kromě toho opravili a obnovili kapli sv. Josefa ve Slavětíně, kde pořádají kulturní akce. Současně jsou Renata a Rudolf Kasperovi dlouholetými mecenáši kultury i sportu.

Premiér Petr Fiala v úterý 23. května v Trutnově slavnostně otevřel Centrum současného umění EPO1.
FOTO: Velkolepý rozjezd EPO1. Premiér Fiala otevřel Centrum současného umění

„Otevření Centra současného umění je bezpochyby největší událostí nejen na kulturní scéně našeho města, ale celého kraje. Necelý rok po otevření je EPO1 jedním z pilířů turistického ruchu a jeho význam stále roste. Mám radost, že kolegové z trutnovského zastupitelstva to vnímají podobně a udělení kulturní ceny bylo jednomyslné,“ uvedl starosta Trutnova Michal Rosa.

Fotograf Bohdan Holomíček (uprostřed) v 60. letech pracoval v první elektrárně v Poříčí. Teď tam má výstavu fotografií.
VIDEO: Fenomén Bohdan Holomíček. V elektrárně pracoval, teď tam vystavuje

Slavnostní předání kulturní ceny se uskuteční v brzké době v obřadní síni Staré radnice na Krakonošově náměstí. V předchozích letech se držiteli kulturní ceny stali například tramp, cestovatel a spisovatel Jiří Karas Jůzl, evangelický farář Tomáš Molnár či organizátorka Listování v Trutnově Barbora Chmelíková.