Ze svých zdrojů zaplatí pouze deset procent, což představuje částku 1,25 milionu korun. Schválení evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu bylo podmínkou pro realizaci cyklověže v Trutnově. Za uložení kola na jeden den zaplatí cyklisté pětikorunu. „Parkoviště pro kola chceme umístit v těsné blízkosti autobusového nádraží, tudíž kousek také od vlakového nádraží. Mohou jej tak využívat nejen lidé při pochůzkách ve městě, ale i ti, kteří dále pokračují jiným typem dopravy mimo město,“ říká starosta Trutnova Ivan Adamec.

Automatické parkovací zařízení pro kola pojme až 118 bicyklů, která jsou po dobu úschovy pojištěna a chráněna před vlivy počasí a neoprávněným přístupem třetích osob. Věž má podobu dvanáctistěnu s půdorysem o průměru 8 metrů, výškou 11 metrů a s třinácti úložnými úrovněmi. Unikátní zařízení s 24hodinovým bezobslužným automatickým systémem uschovávání a vydávání jízdních kol má pro cyklisty jednoduchou manipulaci. „Lidé budou moci na internetu sledovat obsazenost parkovacích míst,“ doplňuje Adamec.

„Kola jsou uložena na bezpečném místě, nedostane se k nim nikdo jiný než majitel. Ti tak na nich můžou s klidem nechat veškeré vybavení a nemusí nic sundávat,“ popisuje Rudolf Bernart, jednatel firmy Systematica, která má patent na stavbu cyklověží. První postavila v roce 2013 v Hradci Králové u vlakového nádraží. Další vyrostly v Pardubicích, Přerově, Třinci, Lysé nad Labem. Staví je v Břeclavi, Hodoníně a Litoměřicích. „Celý systém je pod kamerami. Mohli jsme tak zmonitorovat, že lidé dávali do cyklověží kola za tři sta tisíc, někteří měli v košíku peněženku, jiní dva fernety a šampaňské. Zedníka, který tam chtěl umístit lopatu, přidělanou na rámu kola, elektronika upozornila, že tento způsob umístění není možný,“ vybírá zajímavé případy.

Bezprostřední okolí trutnovské cyklověže bude vhodně upraveno tak, aby byl zajištěn pohodlný a bezbariérový přístup nově vybudovaným a upraveným chodníkem.

Město nyní zpracovává zadávací podmínky výběrového řízení na výstavbu cyklověže, které vyhlásí pravděpodobně v první polovině září letošního roku.

V březnové anketě Deníku pozitivně zaujal návrh vybudování cyklověže u autobusového nádraží v Trutnově 79 procent hlasujících čtenářů.

PARKOVACÍ DŮM PRO KOLA*Cyklověž (biketower) je plně automatizovaný samoobslužný systém s 24 hodinovým provozem s bezpečným uložením kola a cyklistického vybavení. Tvoří ho systém zakladačů a 118 úložných pozic.
*Zařízení má tvar pravidelného dvanáctistěnu a je uzavřeno opláštěním z bezpečnostního skla.
*Pro uložení a vyzvednutí kol slouží vstupní modul s platebním terminálem a informačním monitorem s návodem na použití.
*Kapacita je 118 kol, platba 5 korun na den.
*Součástí cyklověže má být nabíječka pro elektrokola a mechanická pumpa na dofouknutí kol.