Byla to skromná, ale důstojná akce. Podle zvyklostí upozornila na jedinou bitvu, kterou Rakušané vyhráli, když před 158 lety dva měsíce a deset dnů válčili s Prusy. Právě u Trutnova dokázali zvítězit, i když za to krutě zaplatili.

Měli 4800 padlých, zraněných či zajatých. Prusové přišli „jen“ o 1350 mužů. Celkem do boje zasáhlo asi 64 tisíc vojáků. V následujících bitvách už rakouská armáda jen prohrávala, padla i v rozhodujícím střetu u Hradce Králové 3. července 1866.

Bitva u Trutnova významně zasáhla do života místních lidí. Starosta města Hieronymus Roth a dalších sedmnáct vážených obyvatel skončili ve vězení. Prusové totiž těžce nesli porážku u Trutnova, snažili se ji svézt na obyvatele města. Nespravedlivě je obvinili ze zrady a odvlekli do zajetí. Propustili je až po osmdesáti dnech věznění.

Po návratu se Roth a další Trutnované stali doslova hrdiny. Na oslavu jejich návratu se každoročně natírala pamětní deska bílou barvou, v den výročí bitvy černou. Tradice se držela od roku 1867 až do první světové války.

Obnovit se jí povedlo v devadesátých letech minulého století. Zásluhu na tom mají nadšenci do vojenské historie. Pořádali také sobotní připomínku, konkrétně Klub Vojenské historie Trutnov a Historická jednotka C.k. pěšího pluku č. 1 - „císaře F.J.I.“

Součástí akce byla kromě připomínky na Krakonošově náměstí rovněž komentovaná procházka naučnou stezkou, a v nedalekém Starém Rokytníku nástup dobové jednotky, pietní akt a ukázky střelby z děla.

Mohlo by vás také zajímat: Trutnov má Krystaly od Dagmar Šubrtové. Stojí na nábřeží Václava Havla

Trutnov má krystaly od Dagmar Šubrtové. | Video: Pavel Cajthaml