Od roku 2006 se konaly v Trutnově dračí slavnosti Už ho nesou! Letošní ale měly mimořádné pokračování, v Brně. "Náš spolek se nikdy netajil přáním věnovat našeho draka městu Brnu u příležitosti tradované pověsti z roku 1024," prohlásil předseda spolku Otto Štemberka.

Podle báje totiž přesně před tisíci lety daroval zakladatel Trutnova Albrecht z Trautenberku vycpaného draka knížeti Oldřichovi. Ten nechal trofej pověsit do průjezdu brněnské radnice, na věčnou památku.

Současní Trutnované se už při vzniku slavností v okresním městě pod Krkonošemi dohodli, že něco takového napodobí. Povedlo se jim to letos. Během dvou týdnů draka koňským povozem převezli z Trutnova do Brna. Včera akci dotáhli přímo v centru jihomoravské metropole.

Na Moravském a Dominikánském náměstí se odehrál program podobný trutnovskému. Vyvrcholil v sedm večer průvodem. Muži v kutnách nesli draka na márách. Procesí došlo na Dominikánské náměstí, kde Trutnovští slavnostně předali draka brněnským radním.

Pro téměř šestimetrového draka, který váží 350 kilogramů, se ale v prostorách brněnské Staré radnice nenašla vhodné místo. "Proto se vrací zpět do Trutnova, kde bude i nadále hlavním symbolem tamních dračích slavností," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Členové spolku Trutnov - město draka si domů na oplátku vezou památný zvon. Bude zvonit při dalším vyzdvihování draka na věž trutnovské Staré radnice. „V Brně se nám moc líbilo. Průvod se vydařil, vzbudil ve městě poměrně velký ohlas,“ dodal Otto Štemberka.

Mohlo by vás také zajímat: Trutnované si připomněli bitvu z roku 1866. Natřeli načerno pamětní desku

Připomínka bitvy z roku 1866 s natíráním pamětní desky a čestnou salvou. | Video: Jan Bartoš