Počet onemocnění covid-19 na Trutnovsku prudce stoupá. Během jednoho dne narostl počet případů v pátek na 538. Během posledních tří dnů se zvýšil počet nakažených osob o 291. Krajská hygienická stanice v Hradci Králové evidovala v úterý 247 nakažených osob, v pátek už jich je 538. V Královéhradeckém kraji je aktuálně 2851 případů, nejvíce na Hradecku - 971.

Trutnovská nemocnice má pro pacienty s covidem-19 v současné době vyčleněno 12 standardních a dvě ventilovaná lůžka. Hospitalizováno je s touto diagnózou aktuálně 12 pacientů. Pokud se kvůli zvýšené nemocnosti zaměstnanců nezhorší personální situace, předpokládá Oblastní nemocnice v Trutnově rozšíření kapacity standardních lůžek pro pacienty s onemocněním covid-19 téměř na dvojnásobek současného stavu.

„Potřebujeme nyní vytvořit dostatečné množství lůžek pro akutní péči. Alespoň částečné obnovení operativy plánujeme v nejbližším možném termínu. Byl bych rád, aby tento výpadek operativy byl pouze několikadenní, vše ale ukáže až vývoj v následujících dnech,“ uvedl k zaváděnému opatření ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

Trutnovská nemocnice v uplynulých dnech odkládala pouze část plánovaných chirurgických a ortopedických operací. Jakmile bude možné operativu opět obnovit, budou pacienti pozváni na nové termíny.

V příštím týdnu by měli v trutnovské nemocnici začít pomáhat medici a studenti zdravotnických škol. Vzhledem ke zhoršující se situaci nemocnice zároveň vyzývá obyvatele regionu, kteří mají zdravotnické vzdělání a byli by ochotni pomoci, aby se přihlásili. „Uvítáme jakoukoliv pomoc externích zdravotníků, s ohledem na jejich vzdělání a profesní i časové možnosti,“ řekl Miroslav Procházka.

Studenti medicíny, budoucí zdravotní sestry a ošetřovatelky mají v následujících dnech nastoupit do nemocnic a sociálních zařízení v Královéhradeckém kraji. Ty aktuálně potřebují na výpomoc až 247 studentů. Hejtman Jiří Štěpán proto tento týden podepsal povolávací dokument, který zajistí studentskou výpomoc v boji s covidem-19.

"Ve čtvrtek jsem podepsal povolání studentů medicíny a budoucích zdravotních sester na pomoc Fakultní nemocnici Hradec Králové. Pomoc potřebují i naše krajské nemocnice. Dohromady všechny nemocnice v kraji žádají o výpomoc 247 studentů. Pro zrychlení práce pracovníci krajského úřadu studenty telefonicky obvolávají a příkaz předávají. Studenti by do nemocnic měli nastoupit v nejbližších dnech," uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Fakultní nemocnice Hradec Králové žádá o pomoc 100 studentů medicíny a 47 budoucích zdravotních sester. Oblastní nemocnice Náchod žádá 30 mediků a 30 zdravotních sester a Oblastní nemocnice Trutnov 20 mediků a 20 zdravotních sester.

"Dále jsem požádal ministerstvo zdravotnictví, aby na seznam zařízení, kam mohou studenti nastoupit, přidalo také nemocnice v Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem," doplnil hejtman.

Oblastní nemocnice v Trutnově rozšiřuje od tohoto týdne provozní dobu odběrového stanu. Je to kvůli stoupajícímu zájmu o vyšetření na covid-19 a zhoršující se epidemiologické situaci. Počet případů onemocnění covid-19 stoupl na Trutnovsku během jednoho o třicet na 247.

Nově budou trutnovští zdravotníci odběry provádět také o víkendu, v sobotu i v neděli v čase 7 do 15 hodin. K odběrům je nutné se předem objednat.

Provozní doba odběrových míst krajských nemocnic:

Oblastní nemocnice Trutnov: denně 7 - 15

Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem: všední dny 7.00 - 11.00

Oblastní nemocnice Náchod: denně 8 - 16

Oblastní nemocnice Jičín: všední dny 7.30 - 10.30

Nemocnice Rychnov nad Kněžnou: všední dny 8.00 - 12.00

Na odběry je nutné se objednat na telefonních číslech uvedených na stránkách nemocnic, a to jak v případě pacientů indikovaných lékařem či hygienickou stanicí, tak i v případě samoplátců. Nemocnice žádají o dodržování stanovených termínů i pravidel odběrných míst.