"Rehabilitační oddělení letos sloužilo několik měsíců covidovým pacientům. Jakmile se nám lůžka uvolnila, začali jsme s revitalizací, do které jsme investovali bezmála 1 400 000 korun. Díky tomu jsou prostory rehabilitace nyní přívětivější a navíc nabízí více místa," uvedl předseda správní rady Oblastní nemocnice Trutnov Miroslav Procházka.

Podle primářky Silvie Šidákové umožní navýšení kapacity rehabilitačního oddělení reagovat na větší množství operačních výkonů, kterým se ortopedický tým v těchto měsících snaží snížit dopad půlročního útlumu plánované péče. "Pacienty po ortopedických operacích přebíráme do akutní rehabilitační péče většinou týden po zákroku, tím jim pomůžeme k rychlejší rekonvalescenci a ortopedickému oddělení zároveň uvolníme lůžko pro dalšího pacienta," vysvětlila Šidáková.

Rehabilitační oddělení je zároveň připravené pomoci také lidem, kteří mají potíže po prodělaném covidu-19, například s dýcháním. "Dechové obtíže po nemoci nemusí souviset pouze s plícemi. Dýchání je komplexní funkce, účastní se ho nejen plíce, ale také hrudník, jeho svaly, bránice. A právě zde je naše práce. Když uvolníme ztuhlý hrudník, zlepší se i dech. Kromě individuální práce fyzioterapeutů je naše oddělení vybaveno kyslíkem, chodícím pásem a pomůckami pro trénink dechových funkcí, což tuto léčbu skvěle doplňuje," upřesnila Silvie Šidáková.

Navyšování počtu rehabilitačních míst je zároveň podle vedení nemocnice logickým krokem ve vztahu k demografickému vývoji a stárnutí populace. Kvalitní rehabilitační péče může seniorům pomoci žít aktivněji.