Aktuálně je na Trutnovsku 239 případů onemocnění covid-19, v Královéhradeckém kraji 1170. Nejvíce nakažených osob je na Náchodsku - 410. "Je to postupný krok. Lůžka, která máme vyčleněná v rámci jednotlivých oddělení, jsou nedostačující," vysvětlil zřízení covidového oddělení ředitel Oblastní nemocnice v Trutnově Miroslav Procházka. Přinese to zároveň komplikace do dalšího provozu, nemocnice musí utlumit některé činnosti.

"Abychom mohli personálně zabezpečit nové oddělení, zavíráme ortopedii. Ošetřovatelský personál z lůžkové části ortopedie se přesune na covidové oddělení. Jedná se o šestnáct osob ošetřovatelského personálu plus lékaři," upřesnil Procházka.

Proto se od úterý v nemocnici slučuje lůžková část ortopedického a chirurgického oddělení, která bude nyní pouze na chirurgii. "Tlumena bude plánovaná ortopedická a chirurgická operativa u pacientů, u nichž je možné zákrok odložit. Ortopedické ambulance zůstávají v provozu v nezměněné podobě," uvedl.

Trutnovská nemocnice zároveň uzavírá od úterý 6. října do odvolání plicní ambulanci. "Její činnost se tímto omezuje na elektronické předepisování léčivých přípravků s preskripčním omezením pro již sledované pacienty a na očkování dětí proti TBC," konstatoval ředitel nemocnice.

Jak dlouho stav potrvá, nedokázal Miroslav Procházka odhadnout. Záleží na vývoji epidemiologické situace a počtu onemocnění covid-19.

Vzhledem ke stoupajícímu zájmu o vyšetření na covid-19 rozšířila od pondělí 5. října dvě z pěti odběrových míst v nemocnicích Královéhradeckého kraje provozní dobu. Odběrový stan náchodské nemocnice je nyní otevřen každý den od 8 do 16 hodin, trutnovské odběrové místo, které od pondělí znovu začalo vyšetřovat i samoplátce, bude v provozu ve všední dny od 7 do 15 hodin. Ostatní odběrová místa v krajských nemocnicích zůstávají v provozu pouze ve všední dny, a to v těchto časech: Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem 7.00 - 11.00, Oblastní nemocnice Jičín 7.30 - 10.30, Nemocnice Rychnov nad Kněžnou 7.00 - 11.00.