Nikde jinde není počet nakažených lidí za poslední týden tak výrazný. Za Trutnovskem následuje Chebsko s počtem 1197 nakažených osob v posledních sedmi dnech a Sokolovsko s 1177 nemocnými.

Na Trutnovsku momentálně zůstává 2573 aktivních případů onemocnění covid-19. Od začátku pandemie evidují hygienici už celkem 16 322 případů. Za poslední týden se uzdravilo 1463 lidí. Koronavirus si vyžádal v okrese 270 obětí, za poslední týden 31.

Ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje (KHS) Ivan Kučera zdůraznil, jak je důležité dodržovat protiepidemická opatření. "Situace se nelepší, je proto nesmírně důležité pečlivě dodržovat základní preventivní opatření. V případě i mírných, pro koronavirus typických zdravotních obtíží, v každém případě ihned využít možnosti testování. Včasné zjištění nákazy je důležité nejen pro daného člověka, aby onemocnění nepřecházel, ale zejména tím chráníme své nejbližší, spolupracovníky, přátele a jejich rodiny," upozornil Ivan Kučera.

Fakt, že někteří lidé opatření ignorují, si všímá řada obyvatel Trutnovska. "Lidi si můžou za šíření koronaviru sami, protože chodí bez roušek. Stačí se podívat, co se děje u školy nebo ve městě. Lidi se prostě nechrání. Nějaké firmy vůbec nepoužívají ochranné prostředky," vyjádřil svůj názor pan Jan z Hostinného.

Právě na dodržování vládních opatření apelovali ministr zdravotnictví Jan Blatný i hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. "Důslednost dodržování aktuálních opatření bude mít na zvládnutí aktuální epidemické situace zásadní vliv. Čím důsledněji je budeme dodržovat, tím dříve budeme moci zvažovat jejich zmírnění. Vyhýbejme se proto prosím místům s vysokou cirkulací lidí, nosme ideálně respirátory, případně roušky a pokud je to možné, dodržujme alespoň dvoumetrové rozestupy," připomněla Jarmila Rážová.

"Minimalizujme cestování mezi jednotlivými kraji, zejména pokud jde o příhraniční a horské regiony, které se ukazují z epidemiologického hlediska jako velmi rizikové,“ uvedla hlavní hygienička.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se ukazuje, že řada obyvatel ignoruje nařízení. "Osobně podobné chování považuji za neuctivé vůči lékařům, kteří se starají o nemocné s covidem a zároveň za mimořádně neodpovědné vůči všem ostatním obyvatelům, které tito lidé vystavují nebezpečí nákazy. Situace v horských oblastech je podle nových dat o to závažnější, že se v nich setkávají lidé z celé republiky, což vede k větší fluktuaci lidí a vyššímu šíření onemocnění covid-19. Je evidentní, že část obyvatel si neuvědomuje nebezpečí britské mutace viru, která se šíří násobně rychleji," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

"Znovu apeluji na všechny občany, aby dodržovali aktuálně platná protiepidemická opatření. Je třeba si uvědomit, že nové varianty viru jsou nebezpečnější a epidemická situace v zemi se nezlepšuje. Upozorňuji na to, že zatímco většina obyvatel dodržuje nařízení, tak zde se najdou tací, kteří tato opatření ignorují. Pokud se nepodaří dostat situaci pod kontrolu, bude to špatná zpráva pro nás všechny. Již nyní jsou některé nemocnice přeplněné. Může dojít k situaci, kdy se nebudou moct postarat o lidi s úrazy, infarkty nebo dalšími nemocemi," dodal Jan Blatný.