Trutnovsko mělo dosud pouze dvě nakažené osoby, případy se objevily před týdnem v úterý. Na Náchodsku ve středu stoupl počet nakažených na devět. Okres Hradec Králové registruje 17 případů, Jičín a Rychnov nad Kněžnou po jednom.

Mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí ve středu oznámila, že s přibývajícími počty onemocnění nebudou hygienici sdělovat detailní informace o jednotlivých případech.

Podle našich aktuálních informací se žádný z případů nákazy koronavirem netýká Náchoda ani Trutnova.

Oblastní nemocnice Trutnov, která začala v pondělí odebírat a zpracovávat vzorky na koronavirus, analyzuje během středy 26 odběrů. "Budeme řešit aktivaci ještě dalšího odběrového místa v rámci našich holdingových krajských nemocnic. Plánujeme, že odtud budeme převážet odebrané vzorky k analýze do Trutnova," uvedl Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Starostka České Skalice Zuzana Jungwirthová dnes zveřejnila, že jeden z případů se týká jejího města. "Bohužel, ani České Skalici se nákaza nevyhnula. Máme zde první potvrzený pozitivní případ onemocnění. Není možné sdělovat identitu nemocného," sdělila Zuzana Jungwirthová. "Hygiena jeho kontakty trasuje. Vyzývám všechny, dbejte pokynů vyhlášených vládou. Přeji všem zdraví, nepropadejme panice, ale buďme obezřetní," dodala.

Další případ byl zaznamenán na Jaroměřsku. Uvedl to dnes odpoledne starosta Jaroměře Josef Horáček. "Máme na území ORP Jaroměř zaznamenán potvrzený pozitivní případ onemocnění. V žádném případě však nejde o důvod k panice. Tato skutečnost se přes veškerá přijatá opatření nechala předpokládat. Nejde o tzv. komunitní přenos, tedy zatím nedochází k šíření nemoci mezi občany. Prosím všechny o zachování rozvahy a klidu. Důležité je nyní se skutečně semknout, abychom všichni dodržovali vyhlášená opatření a byli k sobě navzájem ohleduplní, neohrožovali sebe ani ostatní," uvedl Horáček.

"Byl jsem upozorněn, že nemoc se nemusí vždy projevovat jako respirační onemocnění. Pokud budete mít bolesti svalů, hlavy, nebo pokud se zkrátka nebudete cítit dobře, zůstaňte doma a kontaktujte lékaře. Prosím o důsledné dodržování, chráníme se tím navzájem. Všechny lidi v karanténě důrazně vyzývám, aby tuto karanténu přísně dodržovali! Šíření nemoci může být považováno za trestný čin," připomněl starosta Jaroměře.