„Z důvodu změny programu se dnešní návštěva paní Pavlové v Hostinném ruší,“ konstatoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.

Na prezidenta se těší ve Vrchlabí, byť nepůjde o setkání s občany. „Vnímáme to jako vrchol oslav 60. výročí Krkonošského národního parku a ocenění kvality nové expozice Muzea Krkonoš. Prezident projevil zájem se do ně podívat,“ řekl před návštěvou Petra Pavla ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Podle něj nebude Muzeum Krkonoš během dvouhodinového pobytu prezidenta uzavřené, ale bude mít v tu dobu omezenou kapacitu zhruba 40 návštěvníků. Při debatě se zástupci Správy KRNAP a starosty se bude diskutovat jak o ochraně přírody, tak především o problémech, které sužují krkonošské obce. „Prezident se o ochranu přírody a krajiny zajímá intenzivně nejen v souvislosti s návštěvou našeho regionu,“ vypozoroval ředitel Správy KRNAP.

Prezident se aktivně zajímá o problémy obcí

Ve Vrchlabí před vstupem do Muzea Krkonoš, které je otevřené od 1. listopadu, přivítají prezidenta Robin Böhnisch a starosta Vrchlabí Jan Sobotka. „Považuji za čest přivítat ve Vrchlabí třetího prezidenta (po Zemanovi a Klausovi). Už před dvěma měsíci jsem ho pozval za Svazek měst a obcí Krkonoše do regionu a jsem rád, že se jeho návštěvu kraje podařilo propojit s cestou k nám. Je to hodně pracovní prezidentská návštěva. Petr Pavel se nebude zastavovat ani na radnici, ani to není návštěva, při které by se setkával s občany,“ upřesnil Jan Sobotka.

Prezident Petr Pavel se zde potkal s vedením města.
VIDEO: Z města hodinek si prezident i první dáma odvezli nové primky

„Je to první prezident, který se aktivně zajímá o naše problémy a je ochoten je s námi řešit. To mě obrovsky těší. Při debatě se starosty budeme mluvit o cestovním ruchu, rozpočtovém určení daní pro obce, spolupráci obcí s Krkonošským národním parkem nebo odpadcích od návštěvníků, které zahlcují obce v národním parku,“ nastínil starosta Vrchlabí a předseda Svazku měst a obcí Krkonoše, o čem bude debata v Muzeu Krkonoš.

Z protokolárních důvodů dostane Petr Pavel ve Vrchlabí jediný dar. „Máme pro něj připravenou knihu o Krkonoších. Na počest jeho návštěvy založíme novou pamětní knihu města Vrchlabí, kam se podepíše jako první. To byl nápad našeho kronikáře Jakuba Šimurdy, který je zároveň ředitelem Muzea Krkonoš,“ prozradil Jan Sobotka.

Na Evu Pavlovou byli připraveni v Hostinném

Na příjezd první dámy Evy Pavlové byli připraveni v Hostinném. Ve středu v 15 hodin měla dorazit do Františkánského kláštera. Ráno byla ale její návštěva odvolána. Průvodce jí měl dělat ředitel muzea Tomáš Anděl. „Měli jsme připravené, že první dámu uvítáme s paní starostkou kyticí, provedeme jí opravenou Galerií antických soch, městskou knihovnou v klášteře, muzejní expozicí. Vánoční atmosféru jsme chtěli naladit prohlídkou výstavy historických betlémů z Podkrkonoší,“ přiblížil plánovaný program Tomáš Anděl. „Připravené bylo skromné občerstvení, tak trochu po františkánsku - jednohubky, cukroví, káva, rozhodně žádné šampaňské,“ pousmál se ředitel muzea v Hostinném.

Zeman dostal v Rudníku medovinu

Český prezident byl naposledy ve Vrchlabí při oficiální návštěvě v roce 2017. V roli hlavy státu byl tehdy Miloš Zeman, který si prohlédl závod Škoda Auto. Po fabrice se povozil vláčkem, vyzkoušel si tehdejší novinku Škodu Kodiaq, krátce diskutoval s vedením společnosti a zaměstnanci. Následně zavítal do Rudníku na setkání s vedením obce a občany. Z Rudníku si Miloš Zeman před šesti lety odvezl vyřezávanou dřevěnou zvoničku a rudnickou medovinu, pojmenovanou Zemanovka.

Petr Pavel zavítal letos v srpnu do Trutnova, byla to ale jeho soukromá cesta během dovolené, když se objevil na hudebním festivalu TrutnOFF na Bojišti.