Vedení Královéhradeckého kraje vyzvalo obyvatele, především na Trutnovsku a Vrchlabsku, aby dodržovali protiepidemická opatření. Nárůst nových případů znamená další zátěž na přetíženou trutnovskou nemocnici. Ta v posledních dnech čelí náporu 10 až 15 nových pacientů s covidem-19 denně. Kvůli očekávanému víkendovému náporu navýší v pátek krátkodobě počet covidových lůžek o dvanáct vytvořením čtvrtého covidového oddělení. Ve Dvoře Králové nad Labem dokonce budou od čtvrtka pomáhat vojáci, tamní městská nemocnice má zcela zaplněné covidové kapacity.

"Poslední dva týdny vyzýváme veřejnost v okrese Trutnov k větší opatrnosti, dodržování vládních nařízení, a především k ohleduplnosti k druhým. Je to jeden z nejzasaženějších okresů v celé republice. Ve čtvrtek jsem navštívil nemocnici v Trutnově, abych se o situaci přesvědčil na vlastní oči a musím potvrdit, že všichni zdravotníci dělají vše, co je v jejich silách, za což jim znovu děkuji. Nárůst nových případů, ale ještě více zvyšuje tlak na už tak přetíženou kapacitu lůžek. Naštěstí nadále ostatní nemocnice vypomáhají a covidové pacienty přebírají," řekl hejtman Martin Červíček.

Za poslední týden se vyskytlo na Trutnovsku 1445 nových případů. Podobné počty se opakují prakticky celý leden. "Situace v celém okrese Trutnov je skutečně vážná, nárůsty nemocných jsou plošné, napříč věkovými kategoriemi i prostředími. Snažíme se hledat příčiny těchto stále se držících vysokých denních počtů nových případů," vyjádřil se k situaci Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Laboratoř Fakultní nemocnice v Hradci Králové podle něj umožňuje vyšetřovat i vzorky pro zjištění britské mutace koronaviru. "Jsme sice na úplném začátku, ale již nyní se zdá, že mutovaný vir se vyskytuje v celém našem kraji. V takovém případě pak může docházet k překvapivým vyšším počtům nových případů, jak to nyní vidíme na Trutnovsku. Bohužel, vždy současně s následným dopadem na vytížení zdravotnických zařízení," uvedl ředitel krajských hygieniků.

"Situaci tedy nelze podceňovat, aby se podařilo zamezit dalšímu šíření nemoci a snížení počtu případů vyžadujících hospitalizaci, stále je třeba mít na paměti dodržování veškerých preventivních opatření včetně pravidla ‚3R‘ - rouška, ruce, rozestupy," připomněl Ivan Kučera.

Další zátěž pro zdravotnictví na Trutnovsku představují úrazy související se zimní sezonou. Hejtman Červíček jednal o zvýšení kapacity akutní péče s představiteli státu. "S premiérem a ministrem zdravotnictví jsem jednal o centrální pomoci státu s hospitalizací pacientů nejen s covid-19 mimo náš region. V zimních měsících přibývá vážných úrazů na horách, a je proto potřeba zajistit dostatečnou kapacitu akutní péče, s čímž nám mohou pomoci nemocnice v okolních regionech," dodal Martin Červíček.

Podle informací ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje má nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem zcela zaplněné covidové kapacity. "Trutnovská nemocnice má rezervy v počtu nízkých jednotek lůžek, v posledních dnech čelí náporu 10 až 15 nových pacientů s covid-19 denně. Tuto situaci zvládá jen díky výpomoci okolních nemocnic," sdělila Deníku mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

"Vzhledem k očekávanému víkendovému náporu navýší v pátek nemocnice v Trutnově krátkodobě počet covidových lůžek o dvanáct vytvořením čtvrtého covidového oddělení, ačkoliv to bude pro sloužící personál velmi náročné. V trutnovské nemocnici aktuálně chybí 80 zdravotníků, většinou z důvodu nemoci," upřesnila Chytilová.