Firma Adventure Menu se zaměřuje na klienty vyhledávající outdoorové aktivity, trvanlivé jídlo dodává také hasičům nebo vojákům. V listopadu přišla s novinkou, svatomartinskou husou s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Společnost prosperuje, do dvou let plánuje výstavbu výrobního areálu v Trutnově. "Základní princip není úplně složitý, používaly ho už naše babičky, které zavařovaly maso do sklenic a také do něj nedávaly žádnou chemii. Poté se vžilo, že co vydrží dlouho, to se neobejde bez chemie. My se snažíme o poctivý přístup bez použití konzervantů," řekl majitel a zakladatel firmy Radek Slabý.

Malou firmu založili v roce 2011 během studií vysoké školy v Plzni Radek Slabý a Adam Sogel. "Byly to typické garážové starty," pousmál se Slabý při vzpomínce na rozjezd. Dnes vyrábí 18 druhů sterilovaných a 11 druhů sušených jídel. Dvojice šéfkuchařů se čtyřčlenným pomocným personálem je vaří v bývalé prodejně potravin v Trutnově v Lomní ulici. To je dřívější sídlo kolegů z Expres Menu, kteří postavili v Trutnově továrnu na trvanlivá jídla. Právě u nich se tehdejší nováčkové učili technologické postupy.

Radek Slabý, zakladatel firmy na výrobu trvanlivého jídla na cesty Adventure Menu, ukazuje porci 450 gramů svatomartinské husy v sáčku a husí sádlo.
Lidé chtěli kapra a salát v sáčku. Dostali svatomartinskou husu, vydrží tři roky

Proces výroby je přísný. Musí se dodržovat výrobní pravidla firmy, nepoužívají se konzervanty, ani žádná jiná chemie. O konzervaci se stará pouze teplo a tlak. To je důvod, proč jídlo vydrží tři a více let, v kombinaci s obalem, který zajišťuje bariéru. Je to sáček z několika vrstev, jde o kombinaci hliníku a plastů.

Jídlo stačí jen ohřát a můžete si ho dát kdekoliv. V Česku jdou nejvíc na odbyt hovězí guláš s bramborem, hodně oblíbené je také jelení ragú s bramborovými špalíčky. Firma dodává trvanlivé jídlo také do zahraničí, například do Francie, Německa, Itálie či Švédska.

Druhou technologií, kterou Adventure Menu používá, je vakuové sušení. "Před téměř třemi lety jsme přišli na trh s novinkou, technologií vakuového sušení, díky které můžeme pokrmy dehydrovat a ušetříme u toho až 30 procent energie. Naše jídla si tak vozí po celém světě i dobrodruzi, kteří potřebují ušetřit každý gram váhy batohu, třeba himálajští horolezci," uvedl Slabý.

Ježek v kleci pro skauty. Radek Micopulos z Bílé Třemešné vyrábí hlavolamy, specializuje se na ježky v kleci.
Výrobce hlavolamů z Bílé Třemešné sestrojil ježka v kleci pro Skautskou nadaci

"V sušených jídlech jsme se snažili jít víc do mezinárodní kuchyně, naše technologie nám umožnila dělat těstoviny. Máme například indické kuře Tikka Masala s rýží Basmati, chilli con Carne, penne s boloňskou omáčkou," přiblížil menu.

Kuriózní je situace ve Francii, kde nejvíc frčí sušená míchaná vajíčka. "To je jídlo, které si málokdo bere na cesty, proto jsme zkusili dělat míchaná vajíčka. Lidé si je oblíbili, možná proto, že je to tak netradiční a přitom opravdu chutnají jako domácí vajíčka," vysvětlil šéf firmy.

Trvanlivé jídlo každoročně využívají také aktéři Rallye Dakar. Berou si ho s sebou jak české, tak zahraniční týmy. "Na Dakaru jsme jídlo testovali, ladili nové recepty. Díky tomu například jídla moc nesolíme. Na Dakaru potřebují být jezdci ve stoprocentní kondici. Nemůžou si dovolit onemocnět, mít střevní chřipku. Proto si týmy začaly vozit naše jídlo. Měly jistotu, že jí něco, co znají a mají vyzkoušené," poukázal Radek Slabý na dlouholetou zkušenost se slavným motoristickým mítinkem.

V Kuksu v sobotu začaly vánoční trhy.
Už je to tady. Advent zaklepal na dveře v Kuksu, vánoční trhy přilákaly davy