První letošní cesta zástupců klubu vedla do polské Swidnice, partnerského města Trutnova. „Vyrazili jsme tam již potřetí, město nám zajistilo dopravu za což děkujeme. Vloni jsme se účastnili slavnostního otevření tamního nádraží a jak to Poláci umí, bylo to velké. Letos jsme byli pozvaní k účasti v soutěži. Tak jsme vzali kolejiště, pár modelů a vyrazili," podotkl jeden z účastníků, Jiří Beran.

A reprezentace to byla vydařená, ostatně dvě zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová medaile jsou toho důkazem.

„Sestavit velké kolejiště by zabralo mnoho času, proto jsme na ukázku vzali menší, ale i tak nebyla o diváky nouze. A když jsme děti nechali si i něco vyzkoušet a zajezdit, byla okamžitě fronta. Jak první, tak druhý den," doplnil Jiří Beran.

Železniční modelářství není v Polsku tak rozšířené jako v Čechách. „Soutěž organizovali lidé z obdoby našeho Domu dětí a mládeže ve spolupráci s plastikovými modelář. Ptal jsem se na modeláře čistě železniční, ale prý v oblasti od Wroclavi po Jelení Horu nevědí o žádném organizovaném spolku," připomněl Jiří Beran

Cestou do Polska zahraniční výjezdy trutnovských modelářů nekončí. Vyrazí například na prohlídku německé firmy Tillig, která je největším výrobcem modelové železnice TT na světě. Obdobný účel bude mít i cesta do města Auhagen. Doma bude možné jejich tvorbu vidět na malé výstavě v trutnovském depu 13. září, tradiční velkou výstavu letos připravují na 27. října až 1. listopadu.