Probrat šatník a zbavit se nepotřebných oděvů, textilu nebo třeba i obuvi nemusí být zrovna přitažlivá činnost. Přesto se k tomu občas musí každý odhodlat.
Pozitivní výsledek
Otázku „Kam s ním?" vyřešili například v bráně Krkonoš. Už v březnu rozmístili deset bílých kontejnerů do ulic. Výsledek je pozitivní. Vrchlabští zatím sebrali více než 12 tun textilu. Bílé nádoby jsou tam, kde se nacházejí i další kontejnery na třídění odpadů.
„Část oděvů vhodných k nošení v rámci charity věnujeme jako pomoc pro sociálně potřebné a lidi v krizových situacích," informoval ekolog Radek Vich z odboru životního prostředí MěÚ. Ostatní vytříděné oděvy a textilie se recyklují a využívají jako surovina pro výrobu čisticích plachetek a netkaných textilií.
„Například za červen jsme v kontejnerech evidovali více než 1200 kilogramů materiálu. Oceňujeme zodpovědný přístup obyvatel, že využívají této možnosti," konstatoval místostarosta Michal Vávra. Třídění textilu se provádí i jinde. Informoval o tom Aleš Kroh, jednatel společnosti, která zajišťuje logistiku svozu pro firmu, v níž se textil zpracovává a částečně využívá pro charitu.
Svážejí každý týden
„Kontejnery na šatstvo jsou například také v Lomnici nad Popelkou, Semilech, Železném Brodě nebo i Rovensku pod Troskami," uvedl příklady jednatel. Textil se sváží pravidelně každý týden, ale pokud jsou kontejnery zaplněné, například když po úmrtí v rodině likvidují lidé pozůstalost, jezdí svozová auta i další dny v týdnu.