„Stísněný prostor, zábradlí, úzké a vlhké schodiště, a točité schody, po nichž se nosítka hodně špatně vynáší. To už je samo o sobě komplikace,“ řekl ke cvičení Jiří Novotný z Báňské záchranné služby Odolov. „Dole v pevnosti se v jeden okamžik při prohlídce může pohybovat až osmdesát lidí. To je hodně. Kdyby někdo třeba jen uklouzl, může mít zlámané kotníky, páteř nebo cokoliv. Museli jsme vyzkoušet i to, jestli v pevnosti fungují vysílačky,“ doplnil.

NA VIDEOUKÁZKY SE PODÍVEJTE ZDE a ZDE

Figuranta záchranáři vyzvedávali na nosítkách pomocí lanové techniky. „Vynášení by bylo na schodech a v úzkém prostoru fyzicky nesmírně náročné. Jednodušší je určitě vyzvednutí zraněného navijákem na speciálních nosítkách,“ potvrdil školitel Lukáš Neklan z Poniklé. Záchranářům ukazoval přesnou techniku, která je nezbytná k manipulaci se zraněnou osobou. Ta je připevněná na speciální nosítka.

Dělostřelecká tvrz Stachelberg je stále častějším cílem návštěvníků. V posledních letech sem v rámci jediné návštěvnické sezóny zavítá více než 20 tisíc turistů. „Žádný úraz jsme tu naštěstí ještě nikdy neměli. Tak snad i báňská záchranná služba z Odolova u nás bude v příštích letech pořád jen cvičit,“ řekl Tomáš Eichler ze spolku Stachelberg, který největší moderní tvrz na území České republiky a Slovenska provozuje.