Pro turisty a obzvlášť příznivce Jizerských hor to byla velká rána, když oblíbená Prezidentská chata v Bedřichově loni v létě skončila se zažitým provozem a dokonce hrozilo, že už se pro veřejnost vůbec neotevře. Nakonec je ale všechno jinak. Chata s novými majiteli a starým provozovatelem prochází velkou rekonstrukcí a už v prosinci letošního roku by se měla znovu otevřít turistům.Chatu, která byl dlouhá léta rekreačním zařízením pro zaměstnance Kanceláře prezidenta, od roku 1991 provozovali manželé Šmausovi (později pod hlavičkou společnosti Ještěd) a zařízení se těšilo velké oblibě. Jenže loni nastal zlom a pak dlouhé období nejistoty, když se stát rozhodl budovu prodat.

Nejprve ji v dražbě odkoupil soukromý investor a chata byla vyklizena a uzavřena. V té době vůbec nebylo jasné, zda ji ještě někdy budou moct turisté využívat. Po několika dalších měsících ale zavřenou chatu koupili manželé Dědkovi z Jablonce nad Nisou, kteří chtějí, aby budova sloužila turistům stejně jako tomu bylo do loňského léta. A navíc s tím, že provozovatelem bude stejně jako doposud společnost Ještěd.

Před otevřením, které se chystá na prosinec, ale bylo nutné budovu zrekonstruovat, takže Prezidentská už delší dobu patří stavařům.

„Opravy naplánované na letošní rok vyjdou na devět milionů korun a zahrnují výměnu oken, rozvody elektřiny, vody a topení a také vybudování nové čističky odpadních vod. Spolu s tím budou odstraněné umakarty, sololity a další materiály, které se v budově objevily především v sedmdesátých letech," informoval jednatel společnosti Ještěd, s.r.o. Petr Šmaus.

Ti, kteří si Prezidentskou chatu oblíbili a už ji dobře znají, ale mohou zůstat v klidu, protože nynější rekonstrukce by i přes svůj rozsah neměla nijak zasáhnout do dosavadní atmosféry dřevěné horské chaty.

„Práce se nedotknou dispozic budovy, takže lidé v ní najdou vše na svém místě," poznamenal Petr Šmaus. Při rekonstrukci Prezidentské chaty objevili stavaři řadu drobností zapomenutých těmi, kteří ji v minulosti obývali. „Bylo to několik hřebenů, mince, klíče, čtenářský průkaz a také hodně staré noviny," říká správce budovy Tomáš Voksa.

Některé noviny byly z období druhé světové války, ty nejstarší pak dokonce z roku 1930.

„Všechny zapomenuté věci jsme našli při strhávání stěn a demontáži podlah. Bylo tam i několik pohledů dětem od rodičů, které jsou padesát let staré a my bychom je těm, kteří je kdysi v chatě zapomněli, rádi vrátili," uvedl Tomáš Voksa a zároveň tak vyzval někdejší návštěvníky chaty, aby se o pohledy v případě zájmu přihlásili.

Tím, že se budova ani po rozsáhlé rekonstrukci dispozičně nezmění, pojme Prezidentská chata stejně jako doposud šestačtyřicet lidí.

A co se týče stavebních prací, ty letošní zdaleka nebudou poslední. Ve výhledu následujících pěti až deseti let přijdou na řadu i stavební úpravy sklepních prostor, horního patra a podkroví a rovněž se počítá s úpravou okolních prostor. „Idea je taková, že další rekonstrukce budou hrazené z toho, co se podaří vydělat na provozu," podotkl Petr Šmaus.

Společnost Ještěd bude mít s majiteli nájemní smlouvu na období deseti let. A co na záchranu oblíbené turistické chaty říkají sami turisté? „Je to skvělé, protože kdyby zůstala zavřená, přišel by region o hodně zajímavé místo pro rekreaci," vyjádřila se Zdenka Lounková.

HISTORIE CHATY:

• Budovu postavili v roce 1928 jako svůj spolkový dům Přátelé přírody. Po dlouhých přípravách trvala stavba pouhý rok. Chata byla v té době cenově dostupná každému návštěvníkovi.
• V roce 1939 byl dům Přátel přírody vyvlastněn nacisty. Po válce chatu převzal Svaz osvobozených politických vězňů a zařízení bylo přejmenováno na Chatu radosti a oddechu. V roce 1956 pak chata přešla pod Kancelář prezidenta a stalo se z ní rekreační zařízení nepřístupné turistům. V té době také vznikl současný název. Zaměstnanci Kanceláře prezidenta využívali chatu ještě v roce 1989.
• V roce 1991 byla na Prezidentské otevřena restaurace pro turisty, kteří se v budově mohli i ubytovat. Chata pak až do loňska sloužila turistům.