„Zaznamenali jsme pokles příjmů ze všech typů daní, nejvíce však u daně z přidané hodnoty, kde jsme za půl roku vybrali o téměř deset milionů korun méně, než za stejné období loňského roku,“ uvedl místostarosta Turnova Jaromír Pekař.

Za první pololetí město získalo z daní 79 milionů korun, zatímco loni to bylo 89 milionů. Podle Pekaře je ale ztráta ve skutečnosti vyšší než deset milionů. „Propad daňových příjmů za první pololetí činí 23 milionů korun. Zhruba 13 milionů totiž tvoří mimořádné příjmy z doplatků za loňský rok, které se ovšem už nebudou opakovat,“ vypočítává. Rozpočet Turnova počítá pro letošní rok s daňovými příjmy ve výši 134 milionů korun, již teď je ale jisté, že na ně nedosáhne.

Celková ztráta na konci roku by podle pesimistických předpovědí mohla dosáhnout 20 až 30 procent z původního plánu. „Propad příjmů z daní bude vyšší, než jsme plánovali. Může se stát, že na konci roku nám bude chybět až 40 milionů korun,“ tvrdí Pekař. Podle něj to bude znamenat jediné: škrty v rozpočtu ve všech položkách. Ohrožené jsou zejména velké projekty, například přeměna nádražní budovy na dopravní terminál, na něž by sice město mohlo získat dotace z evropských fondů, ale nemohlo by splnit povinnou finanční spoluúčast, která obvykle tvoří deset až patnáct procent z celkové ceny.