Do konce prázdnin bude uzavřen úsek Palackého ulice mezi křižovatkami s Krajířovou ulicí a Trávnicí. Ještě déle, do konce října, bude značně omezen provoz na křižovatce u židovského hřbitova, kterou Liberecký kraj přebudovává na kruhový objezd. Nyní je zaslepeno rameno vedoucí do centra, v průběhu stavby se však průjezdnost křižovatky bude měnit.

A aby toho nebylo málo, kvůli opravě mostu nad židovským hřbitovem je do jednoho jízdního pruhu sveden provoz na průtahu městem.

Radši chodit pěšky

Co to s dopravou udělá, zažili mnozí řidiči na vlastní kůži počátkem prvního červencového víkendu, kdy na průtahu stála kolona aut ve dvou pruzích od zúženého místa až ke křižovatce u Kudrnáčových hodin. Naštěstí toto omezení by mělo trvat pouze do 27. července.

Do té doby platí jediná rozumná rada: do centra Turnova nejezdit autem.

Kdo se přesto vydá do turnovské dopravní džungle vozem, neměl by se pokoušet vyhýbat dopravní zácpě a objížďkám nepovolenými zkratkami. Těch vynalezli netrpěliví řidiči hned několik, pokud nepočítáme primitivní přejíždění dvojité plné čáry na sjezdech z průtahu. Policisté ovšem u takových zkratek rádi číhají.

Jedno z takových míst je u starého kina, kudy si mnozí řidiči pokoušejí zkrátit cestu přes uzavřenou Palackého ulici. Krajířova ulice je totiž pěší zóna a vjet do ní mohou pouze rezidenti a zákazníci některého ze zdejších obchodů. Přitom uzavírku směrem do centra lze legálně objet zprava přes Koňský trh. Ani ve směru z centra není třeba kvůli uzavřené Palackého prchat na průtah. Na objezdu u zábavního centra Magic bylo zprovozněno páté rameno a zpět do Palackého lze projet přes Koňský trh. Tato komunikace je obousměrná.

Dalším nepovoleným fíglem je odbočování vpravo na křižovatce nad Kamencem. Je to snadný způsob, jak se dostat z Výšinky na průtah směrem do města, ovšem na křižovatce se z tohoto směru smí odbočovat pouze vlevo. Podle informací odboru dopravy by tady po dobu uzavírek mělo být odbočení vpravo nějakým způsobem umožněno.

Podobná nelegální zkratka vede od železniční zastávky Turnov – město na průtah skrz jednosměrku mezi Svobodovou ulicí a čerpací stanicí Kontakt. Tato odbočka je však průjezdná jedině od čerpací stanice, v opačném směru se jedná o hrubý dopravní přestupek.