Kopie svatováclavské koruny, říšského jablka a žezla, které v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vyrobil tým turnovských šperkařských umělců, budou poprvé vystaveny pro veřejnost během Muzejní noci 26. května.

Ačkoli se jedná o kopie, mohou se lidé rozloučit s představou, že by si je osahali. „Hodnota originálů uložených na Pražském hradě je dnes nevyčíslitelná, samotné kopie jsou pojištěné na tři miliony korun, proto je budeme vystavovat ve speciální pancéřované vitríně,“ sdělila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Spolu se svatováclavskými klenoty muzeum vystaví kopie dalších evropských šperků: koruny Pražského Jezulátka a čelní desku císařské koruny, jejíž kopii vytvořil během uplynulého roku turnovský šperkař Jiří Urban. „Jedná se o šperky, které vznikly v Turnově a svědčí o jedinečném mistrovství zdejších zlatníků a kamenářů,“ doplnila Jakouběová.

Vernisáž třítýdenní výstavy klenotů proběhne v úterý 26. května odpoledne a její součástí bude beseda s žijícími tvůrci kopií Jiřím Beldou, Jaroslavem Prášilem a Václavem Žatečkou. Besedu doplní promítání archivního filmu o vzniku šperků.