Velikým překvapením pro seniory v Domě s pečovatelskou službou Na Výšince byl příjezd policistů a hasičů, kteří je vybídli k evakuaci.
V sousedním vchodu se v bytě jednoho z občanů totiž ve sbírce staré munice našel také nevybuchlý protipancéřový granát, o němž jsme informovali ve včerejším vydání.

Čeká muže stíhání?

„Nález nám nahlásil policista, který se o munici dověděl, i když nebyl ve službě," řekl velitel Obvodního oddělení PČR Milan Drahoňovský. Ocenil přístup policisty, který správně vyhodnotil nebezpečnost situace. Následovalo tudíž zajištění objektu, evakuace okolních obyvatel a odvoz nevybuchlé munice přivolaným pyrotechnikem. Podle Drahoňovského může být pachatel, podle výsledku šetření policie, později stíhán buď z nedovoleného ozbrojování, nebo z obecného ohrožení. Obojí v sazebníku trestního zákona odnětí svobody až do dvou let.

„Je však možné, že muži, v jehož bytě se munice nalezla, soud přizná i část, nebo plné uhrazení nákladů, které se zásahem pyrotechnika, hasičů i evakuací občanů vznikly," dodal turnovský velitel. „Vůbec jsem o ničem nevěděla až do chvíle, kdy ke mně přišel náš údržbář Josef Zahradník, kterému to zapípalo na mobilu. On je totiž hasičem a já jsem venku spatřila plno policistů a hasičů, kteří mě vyzvali, abych okamžitě evakuovala celou budovu," vysvětlila vedoucí DPS Jana Čejková.  

Podle ní se čtyři pečovatelky ve službě postaraly o osmdesát devět lidí, což nebylo jednoduché. „Bylo to po obědě, kdy řada důchodců ulehne a odpočívá. Zazvonili jsme na všechny, doporučili jim, aby si vzali jen to nejnutnější a vyšli ven. Kupodivu jsme nezaznamenali žádnou paniku, vše se obešlo bez spěchu a bez zranění, za což opravdu musím poděkovat našim ošetřovatelkám i samotným důchodcům. Chovali se všichni opravdu perfektně, měla jsem jen strach, aby si někdo třeba nezlomil nohu," dodala Jana Čejková.  Podle ní se totiž okamžitě podařilo zajistit autobusy, volné místa v ostatních ubytovnách, dokonce se k místu ihned sjeli i někteří příbuzní, kteří rodinné příslušníky odvezli do svých domů. „Někteří důchodci si mysleli, že je to legrace, ale později pochopili, že jsme právě zažili evakuační cvičení, a to naostro," uzavřela Jana Čejková.

O vše se postarali

„Vůbec jsem se nebála, ale stresovalo mě to, protože v mém věku už takové změny člověku prostě vadí," řekla pětaosmdesátiletá Vladislava Macounová, když se vrátila do pokojíku. Sjela prý v doprovodu výtahem jen o dvě podlaží, ale litovala ty, kteří nejsou v takové kondici a museli o berlích a holích s nemocnýma nohama. „Policisté i hasiči se v autobusu o nás starali bezvadně. Nabídli občerstvení i pití, stále byli u nás. Nakonec jsme ani nikam neodjeli, protože policie zhruba po hodině munici odvezla a bylo po všem. Vím jen, že mnoho lidí si pak bralo prášky pro uklidnění, protože to každý prožíval po svém," svěřila se Vladislava Macounová.

Otakar Grund