Spokojenost by mohla vládnout po hodnocení uplynulého roku ve zdejší organizaci chovatelů drobného hospodářského zvířectva po hodnotící zprávě jednatele Antonína Daníčka.

Turnovští chovatelé králíků vloni uspořádali dvě úspěšné prodejní výstavy svých zvířat, v okresní soutěži znovu zvítězili, do spolku přijali dva nové mladé chovatele a čtyřem nejpracovitějším předali stříbrné a bronzové odznaky.

Nejlepším chovatelem králíků se stal Jaroslav Kaiser a holubů Stanislav Valkoun. Třicítka členů tak odpracovala skoro tisícovku brigádnických hodin při údržbě svého areálu, vlastní výstavní haly a na přípravě obou výstav. Nejlepší zvířata odvezli i na výstavy v širokém okolí.

Chovy králíků 
nyní chudnou

Přestože turnovští chovatelé vloni oficiálně registrovali 52 procent králíků (500 ks. 23 plemen) z celého semilského okresu (5 organizací), podle okresního registrátora Ladislava Šice, počet nových králíků každoročně klesá.

„Vloni počet mladých registrovaných králíků na Semilsku poprvé klesl pod hranici tisícovky. Já vím, že tato stagnace je celostátní trend, avšak pro naše ústřední vedení by to mělo být varování, že se v chovatelství děje něco špatného,“ řekl. Šic, jako dlouholetý předseda turnovského spolku současně připomenul, že zdejší členové mají naštěstí k práci poměrně dobré podmínky.

V době restitucí včas zakoupili pozemek, byť se starší halou, udrželi kádr pracovitých členů s poměrně širokým sortimentem plemen chovných zvířat a zejména mají velké štěstí na sponzory i vedení turnovské radnice, které jejich činnost každoročně finančně podporuje. To je podle něj důvod, proč je zatím jen na Turnovsku reprodukce nových zvířat kvalitní a téměř stabilní.

Veřejnost se těší 
na výstavy

Z diskuse valné hromady vyplynulo, že zájem veřejnosti se soustředí na jejich výstavy. Obě loňské, klubová a okresní, se těšily zájmu lidí z města i širokého okolí a to se projevilo i na jejich úspěšnosti. Turnovští ani na jedné neprodělali.

Lidé si pochvalují dobrou organizaci, drobní chovatelé velkou nabídku prodeje kvalitních zvířat, návštěvníci oceňují expozici drůbeže, novou prezentaci holubů, děti pak nezvyklou podívanou a zajímavou tombolu.

Přespolní pak chválí především kvalitní občerstvení a přátelské, domácí prostředí. Spokojení jsou i odborní posuzovatelé, kteří do města rádi jezdí. Pro Turnováky to však znamená spoustu práce, které musejí přípravám věnovat. Letos je proto čeká nejen oprava oplocení, ale hlavně rekonstrukce střechy výstavní haly, nátěry vnitřku i vnějšku a množství drobných oprav dalších objektů v areálu.

Podle předsedy Šice nebude vloni odpracovaná tisícovka brigádnických hodin na jejich letošní plány asi stačit. Proto byla i diskuse po oficiální části schůze poněkud živější.

Otakar Grund