A to na trati z Turnova do Rovenska pod Troskami a ve směru na Semily, aby tak v době přestávek sehrál vlastní úpravy klasických pohádek pro děti a své stálé příznivce. Právě v sobotu tak umělci hráli „Perníkovou chaloupku“ vždy nejméně pro šedesátku diváků na nádražích v Rovensku, Semilech, Malé Skále, Turnově, a neplánovaně i v Železném Brodě.
„Využíváme totiž čekání historického parního vlaku, který jezdí pro turisty v regionu celého Českého ráje, až se pro něj uvolní cesta na jinak frekventované trati,“ řekl Krkonošskému deníku zakladatel souboru Petr Záruba.
Ten před třemi lety realizoval vlastní nápad, oživit návštěvníkům legračními pohádkami cestu parního vláčku, a to v přidaném vagóně, kam se vejde jen šedesátka lidí. „Při jednom výletě k Sychrovu mě napadlo, že bychom se mohli takhle ´nastěhovat´ na koleje. Slovo dalo slovo a nápad se ujal. Dnes už ani nestačíme obsáhnout všechny cesty, a tak jsme angažovali další soubory, příští týden například divadélko Bodi z Jaroměře. Hrajeme prakticky na šedesáti centimetrech omezeni prostory vagonu. Občas se musíme přizpůsobit jízdnímu řádu, avšak lidé na nás chodí i několikrát,“ právem se pochlubil Záruba.
Nedávno prý na divadlo přišli bývalí návštěvníci. Záruba jim smutně sdělil, že mají na repertoáru náhodou tu samou pohádku, jako předloni, takže to pro ně asi nebude. „Ale kdepak, nám se to ve vašem podání hrozně líbí. Máme i celé vaše DVD a dnes si to rádi poslechneme znovu,“ ujistili jej.
Podobný zážitek měli loutkáři vloni také v Mělníku, kam si je objednalo vedení základní školy. Kvůli nenadálé chřipce odpadly některé menší ročníky a vedení školy prý váhalo, zda bude repertoár také vhodný i pro děti starší. „Jen se nebojte,“ uklidnil je Záruba. Vtipným, na dnešek upraveným textům a zápletkám se pak prý doslova řehtali „páťáci“ i jejich učitelé, takže další pozvání mají opět na stole.
Letošní závěrečná představení čekají na prázdninové turisty už od devíti hodin ráno na turnovském nádraží v sobotu 27. srpna, po celý den, na trasách do Jičína a Semil.
Původní divadélko, které v Turnově začínalo skromně hrát opravdu doslova na židli, se později přestěhovalo do Městského divadla, na zámek Hrubý Rohozec, hrad Valdštejn a dnes na koleje, po kterých zajíždí do míst celého regionu Českého ráje.
Otakar Grund